Bojkottálhatják az EU-ban a magyar elnökséget Orbán ámokfutása miatt
Minél provokatívabb marad Orbán Viktor a következő napokban és hetekben az Európai Unióban, annál valószínűbb, hogy a tagállamok életbe léptetnek eddig ritkán vagy sose látott forgatókönyveket.
A gömbhal is felfújódik, hogy veszedelmesebbnek látszódjon, ahogyan Orbán Viktor is az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciójával riogatja azokat, akik nem tudnak számolni. A Patrióták Európáért ugyanis még azok után is, hogy az Európai Parlamentben magába olvasztotta a francia választásokon a voksok harmadát megszerző Marine Le Pen eddigi formációját, az EP képviselőinek nem egész 12 százalékát adja, vagyis aligha kell a többségnek megrettennie tőle.
A szélsőjobboldali erődemonstráció időben egybeesett azzal, hogy Orbán Viktor az unió soros elnökségét átvéve egy váratlan diplomáciai offenzívával sokkolta kritikusait – más olvasatban lenyűgözte rajongóit –, amit néhány napon át olyan döbbent csend övezett, hogy az sem volt világos, Brüsszelben akarnak-e, tudnak-e szembeszállni ezzel a romboló igyekezettel.
Az európai reakciók azonnal megszülettek – vetette ellen Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője a HVG érdeklődésére. Míg a magyar kormányfő kijevi útja után még mindenki bizakodásának adott hangot, hogy bár nem történt megállapodás, mégis áttörés értékű volt, hogy Orbán 2022 februárja óta először látogatott Ukrajnába, három nappal később, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalások után Charles Micheltől, az Európai Tanács elnökétől Ursula von der Leyenen, az Európai Bizottság elnökén keresztül Kaja Kallas észt kormányfőig, az EU következő kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéig mindenki elítélte a moszkvai utat.
A magyar külpolitikában olyannyira nem történt meg az elmozdulás, és Orbán Viktor olyannyira nem lett érzékenyebb Ukrajna szempontjai iránt, hogy a magyar kormányfő éppen, hogy félrevezette Ukrajnát és az összes európai uniós és NATO-partnerét, amikor a saját maga által definiált békemisszióról beszélt.