Bojkottálhatják az EU-ban a magyar elnökséget Orbán ámokfutása miatt

6 perc

2024.07.10. 04:30

2024.07.10. 10:16

Minél provokatívabb marad Orbán Viktor a következő napokban és hetekben az Európai Unióban, annál valószínűbb, hogy a tagállamok életbe léptetnek eddig ritkán vagy sose látott forgatókönyveket.

A gömbhal is felfújódik, hogy veszedelmesebbnek látszódjon, ahogyan Orbán Viktor is az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciójával riogatja azokat, akik nem tudnak számolni. A Patrióták Európáért ugyanis még azok után is, hogy az Európai Parlamentben magába olvasztotta a francia választásokon a voksok harmadát megszerző Marine Le Pen eddigi formációját, az EP képviselőinek nem egész 12 százalékát adja, vagyis aligha kell a többségnek megrettennie tőle.

A szélsőjobboldali erődemonstráció időben egybeesett azzal, hogy Orbán Viktor az unió soros elnökségét átvéve egy váratlan diplomáciai offenzívával sokkolta kritikusait – más olvasatban lenyűgözte rajongóit –, amit néhány napon át olyan döbbent csend övezett, hogy az sem volt világos, Brüsszelben akarnak-e, tudnak-e szembeszállni ezzel a romboló igyekezettel.

Fülke: Orbán külpolitikájában az egyetlen ráció az Orosz Föderáció

Milyen szép nagy frakciód van, Viktor! Milyen kár lenne, ha kiárusítanád az Európai Uniót és Ukrajnát Putyinnak, mielőtt egyáltalán megalakul! Avagy elemző podcast az elmúlt napok diplomáciai agyrémeiről.

Az európai reakciók azonnal megszülettek – vetette ellen Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője a HVG érdeklődésére. Míg a magyar kormányfő kijevi útja után még mindenki bizakodásának adott hangot, hogy bár nem történt megállapodás, mégis áttörés értékű volt, hogy Orbán 2022 februárja óta először látogatott Ukrajnába, három nappal később, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalások után Charles Micheltől, az Európai Tanács elnökétől Ursula von der Leyenen, az Európai Bizottság elnökén keresztül Kaja Kallas észt kormányfőig, az EU következő kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéig mindenki elítélte a moszkvai utat.

A magyar külpolitikában olyannyira nem történt meg az elmozdulás, és Orbán Viktor olyannyira nem lett érzékenyebb Ukrajna szempontjai iránt, hogy a magyar kormányfő éppen, hogy félrevezette Ukrajnát és az összes európai uniós és NATO-partnerét, amikor a saját maga által definiált békemisszióról beszélt.