A túlnépesedés helyett már a Föld lakosságának csökkenésével riogatnak

5 perc

2024.06.30. 08:30

Jelentős mértékben csökken a globális termékenységi ráta, és az évtizedeken belül fogyásnak induló népesség új társadalmi és gazdasági kihívások elé állítja a világot.

„Megváltoztatja a társadalmak, közösségek és családok arculatát, s potenciálisan komoly hatással lesz a gazdasági növekedésre és a prosperitásra” – figyelmeztet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) múlt héten nyilvánosságra hozott jelentése arról, hogy a fejlett országokban drámai módon csökkent a születések száma és a termékenységi ráta. A 38 OECD-tagország átlagában

egy szülőképes korú nőre élete során 1960-ban még 3,3 gyerek jutott, 2022-ben viszont már csak 1,5,

pedig a minimum 2,1-es mutató elegendő ahhoz, hogy egy társadalom létszáma bevándorlás nélkül stabil maradjon. Ezt az arányt az országcsoportban egyedül Izrael éri el. A legalacsonyabb, 1,2-es mutatót a dél-európai országokban és Japánban regisztrálták, a negatív csúcstartó pedig a súlyos demográfiai válság elé néző Dél-Korea, ahol egy szülőképes korú nőre 0,7 gyerek jut.

Hatalmasat esett a születésszám januárban

Kilencszázzal kevesebb gyerek született 2024 első hónapjában, mint egy évvel korábban. A halálesetek száma is csökkent januárban, és sokkal többen házasodtak, mint 2023 elején.

A gazdag európai országok körében a termékenységi ráta Franciaországban és Írországban a legmagasabb, míg Magyarország az utóbbi egy évtized családtámogatási rendszerének tulajdoníthatóan érte el az OECD-átlagot – állapítja meg a jelentés. Nagyot nőtt a gyermektelen nők aránya is, ami Olaszországban, Spanyolországban és Japánban az 1955-ben születettekhez képest megduplázódott az 1975-ösök között. Ausztriában, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban az idén 49 éves nők 20–24 százalékának nincs gyereke, az arány Japánban 28 százalék.