Somogyi Zoltán: A Magyar
A február elején kirobbant kegyelmi botrány óta a Magyar Péter körül zajló történések határozták meg a magyar politikát és a június 9-én tartott választások kampányát. Magyar fellépése bátorságot, dinamizmust, növekedést mutatott, Orbán Viktoré óvatosságot, elfáradást, visszaszorulást. A szokatlan kormánypárti dominanciavesztés eredménye, hogy a Tisza Párt csaknem 30 százalékos eredményt ért el az EP-választáson, és 2026-ra a Fidesz kihívójává válhat. Mi Magyar Péter titka, van-e egyáltalán? Somogyi Zoltán szociológus erre a kérdésre próbál válaszolni az alábbiakban.
1. Egy régimódi konzervatív divatos ruhákban
Bejárta az országot a kampányban, számos településen beszélt. Kritizálta a kormányzati korrupciót és a túlárazott, bennfentes állami szerződéseket. Kiválóan védte ki az őt ért támadásokat, bulváreseményt csinált „női” napszemüvegéből és mindenből, amit kritizáltak vele kapcsolatban. Szarkazmussal fűszerezett jó humorral élt politikai ellenfeleivel szemben. Amikor kellett, keményen lépett fel érzékeny helyzetekben.
A rendszerváltáskori magyar jobboldalt idézve erősen Unió-párti, haladéktalanul csatlakozna az uniós ügyészséghez, lerendezné a jogállamisági eljárásokat, hazahozná a korrupció miatt visszatartott uniós pénzeket, ugyanakkor Amerika-kritikus. Leggyakrabban használt szava a „magyarok”. Támadja a kormányt, hogy beavatkozott a francia és a balkáni választásokba. Ígéretet tesz arra, hogy nem fogja ellehetetleníteni az egyházakat, támadást csak a Hit Gyülekezetével szemben enged meg.
Régimódi, amolyan kezdeti fideszes jobboldaliként támadja a kormányt a családpolitikájáért, és ígéretet tesz hatékony gyermekvédelmi programra. Megcsináltatja a drogtesztjét, hogy mindezek után mondhassa: a Fidesz minisztere és EP-listavezetője nem véletlenül nem csinálta meg a sajátját. Konzervatív, aki egyből beül oda, ahonnan a Fidesz éppen csak távozott: az Európai Néppártba.