Duda Ernő genetikus: Okos kannibál nem eszik agyat
Sokáig tartott megfejteni, mi okozza a Pápua Új-Guineában a kurunak nevezett halálos kórt. Aztán kiderült, hogy ez a megfejtés más betegségek eredetét is segít megérteni. A hvg360-on futó sorozatában professor emeritus szerzőnk ezúttal egy tudománytörténeti kuriózumot idéz fel.
Akár Rejtő Jenő is írhatta volna: 1957 márciusában találkozott a litván Vincent Zigas és a szlovák–magyar felmenőkkel rendelkező Daniel Gajdusek Pápua Új-Guineában, a rituális kannibalizmust nem sokkal korábban elhagyó fore törzs vendégeként. A területen aranyat kereső Ted Ubank már két évtizeddel korábban találkozott a törzs sajátságos betegségével, a reszketős tüneteiről, helyi nyelven guriáról később kurunak elnevezett halálos kórral. Gajdusek, a Harvardon végzett amerikai orvos éppen Melbourne-ben májbetegekből próbált új vírusokat kimutatni, amikor hallott a különös nyavalyáról, amely felkeltette az érdeklődését.
A törzsben már jóval több volt a férfi, mint a nő, mert a betegség főleg a nőket és a gyerekeket tizedelte. A betegek koordinálatlan mozgása, rángásai, nehézkes járása együtt fejlődött ki az elbutulással, személyiségük megváltozásával. Sajátos módon a szomszédos törzsekben nem fordult elő a betegség, de a más területekre elköltöző forék egy része később is áldozatul esett.
A forék temetési szertartása elég bizarr volt.