A hatékony csapatmunka titka: válasszunk egy közös ellenséget!
Nem akkor tud együtt dolgozni egy csapat, ha tökéletes a hangulat, mert akkor sokkal könnyebben sértődnek meg, ha valaki kritizálja a munkájukat. Ellenben rögtön hatékonyabbá válnak, ha találnak egy közös ellenséget, legyen az akár a munkahelyükről másvalaki, akár a konkurencia, netán a főnökük.
Azt, hogy jobban lehet akkor dolgozni, ha az ember közben jól érzi magát, annyira alapvetésnek tekintik, hogy az 1990-es években próbálták csak először számszerűsíteni ezt. Sikerült – viszont a kutatók nem voltak teljesen elégedettek. Kiderült ugyanis, hogy a helyzet sokkal bonyolultabb, mint elsőre hitték: van, amikor épp a jó csoportdinamika gátolja a munkát, és gyakran az segít, ha vannak negatív érzelmek is.
A sorozat korábbi részeit ide kattintva érik el.
Ebből a leginkább meglepő megállapítás valószínűleg az, hogy léteznek helyzetek, amikor épp az veti vissza a munkát, amikor az emberek jól érzik magukat a munkahelyükön. Pedig egész logikus: amikor nagyon jó a csoportdinamika, akkor az emberek sokkal könnyebben hiszik el azt, hogy minden jó, ami a munkában történik, és nem kérdőjelezik meg sem a munkatársaik, sem a főnökeik döntéseit. Sőt, a külső kritikára is rosszul reagálnak, olyan sértődötten, mint ha valaki bántaná őket. Így pedig az sem derül ki időben, ha valaki nem elég jól dolgozik – ha nincs kritikus gondolkodás, nincs előrelépés sem.
Janice Kelly és Sigal Barsade hozták be azt az ötletet: meg kell különböztetni, hogy külső vagy belső ok miatt változik-e a csoport hangulata. Egyáltalán nem mindegy, hogy azért érzik-e az emberek rosszul magukat egy munkahelyen, mert néhány kollégájuk destruktívan viselkedik, vagy azért, mert az amúgy tisztelt és szeretett főnökük jelzi, hogy a konkurencia jobban teljesít, úgyhogy változtatni kell néhány dolgon.