Jávor Benedek – Kis Miklós: Zöld Jövedelemmel az igazságos klímaátállásért

5 perc

2024.05.13. 13:00

2024.05.13. 16:23

Az Európai Unió Szociális Klímaalapja 2026-tól közel 1100 milliárd forintot folyósít a magyar energia- és közlekedési szegénység enyhítésére. Ezúttal a pénznek nem a NER-vállalkozók, hanem a rászorulók zsebében kellene landolnia, részben akár közvetlenül, Zöld Jövedelem formájában.

Korunk legsúlyosabb társadalmi konfliktusai ott bontakoznak ki, ahol a klímaválság és a szociális krízis találkozik.

Ilyen terület az energiaszegénység és a mobilitási szegénység. Az elkerülhetetlen energetikai átállás, a fosszilis energiahordozók kivezetésének költségei aránytalanul nagymértékben sújtják azokat, akik jövedelmük jelentős részét eleve ilyen típusú kiadások fedezésére fordítják, vagy nem is képesek megfizetni az energiaszolgáltatások árát, azaz energiaszegénységben élnek.

Magyarországon különösen súlyos a helyzet, hiszen az energiaszegénység több mint egymillió embert érint. Ehhez hasonló a mobilitási vagy közlekedési szegénység, ami azt jelenti, hogy a munkába vagy iskolába járáshoz, illetve az alapvető szolgáltatások igénybevételéhez szükséges közlekedési lehetőségek vagy nem állnak rendelkezésre, megfizethetetlenek, vagy aránytalanul nagy ráfordítást igényelnek a háztartásoktól.

Az Európai Unió zöld átállást célzó Green Dealje részeként ezért külön, az uniós szén-dioxid-kvótabevételekből finanszírozott programot, egy Szociális Klímaalapot hozott létre, amelynek központi célja, hogy segítséget nyújtson ezeken a területeken. A Szociális Klímaalap célzott finanszírozást tud biztosítani a tagállamok számára a leginkább érintett kiszolgáltatott csoportok, háztartások támogatására. Magyarország a Szociális Klímaalapból több mint 2,8 milliárd euróra (jelenlegi árfolyamon körülbelül 1090 milliárd forintra) tarthat igényt, amelyet 2026 és 2032 között lehet elkölteni.