„Egy igazi paranoid, hülye, tipikus magyar szituáció” – kitört a belháború a legendás Fészek Klubban

14 perc

2024.05.02. 08:00

2024.05.03. 05:50

Áll a bál a Fészek Művészklubban, miután egy tagokból és vendéglátós vállalkozókból álló csoportosulás váratlanul leváltotta a művészekből álló elnökséget. Az ügyben bírósági eljárás is indult. Van, aki azt állítja, hogy fizikai összetűzés is volt, a hírbe hozott fél ezt tagadja. De hogy süllyedt a kocsmai csetepaték szintjére a kultúra epicentrumának számító Fészek, és mit keresnek a kapujában verőembernek kinéző biztonságiak? Kérdés az is, hogy valójában mennyire az egyesületért, és mennyire a milliárdokat érő, kerthelyiséges, belvárosi műemlék épületért dúl a harc.

A Fészek neve túlzás nélkül fogalom: ez volt a klub, amelynek megtiszteltetés volt tagjává válni, a Kertész utca és Dob utca sarkán álló központ, ahol meghatározó film- és képzőművészeti rendezvények, színházi és irodalmi események zajlottak, és egyben az itt működő szórakozóhely, ahová menő volt járni. Az 1901-ben alakult F.É.S.Z.E.K. klubot (a mozaikszó eredetileg a Festőművészek, Építőművészek, Szobrászok, Zenészek, Énekesek és Komédiások klubjából alakult ki – a szerk.) olyan történelmi nevek alapították, mint Heltai Jenő és Molnár Ferenc írók, Fadrusz János szobrász, Csortos Gyula színész, vagy olyan festők, mint Rippl-Rónai József, Szinyei Merse Pál, Vaszary János és Benczúr Gyula.

A szabadság szellemének otthona volt – 120 éves Fészek Művészklub

Hosszú időn át a Dob utca és a Kertész utca sarkán lévő Fészek volt a magyar művészek társasági életének központja. Sehol az országban annyira intenzív társasági élet nem folyt, sehol annyi kreatív szellem otthonra és egymásra nem talált, mint itt. Az intézmény még megvan, de az a társasági élet már a múlté.

Az idén 123 éves művészklub jogilag egyesület formájában működik, vagyis egy civil szervezet, amely alapszabálya szerint azzal a céllal jött létre, hogy a különböző művészeti ágakban tevékenykedő művészeket, alkotókat összefogja, a „kulturált társas élet színtere”, a „szellemi kapcsolattartás kulturális központja” legyen. Közhasznú tevékenységet is végeznek, így szakkönyvtárat tartanak fenn, és otthont adnak a művészeti közélet hazai és nemzetközi rendezvényeinek. Mivel a klubként ismert Fészek egy egyesület, két fő döntéshozó szerve van, az elnökség és a tagok részvételével zajló közgyűlés.

A legutóbbi, március 5-én tartott közgyűlésük fordulópontot hozott a Fészek életében: a tagok egy kisebb, de annál hangosabb csoportja Erdős László művészeti igazgató vezetésével váratlanul leváltotta az egyesület neves elnökségi tagjait. A visszahívott elnökségi tagok, Fullajtár Andrea színművész, Bojár Iván András művészettörténész, Gink Sára médiadizájner és Zsoldos Dávid zenetörténész nem tehettek mást, közös nyilatkozatban tiltakoztak a leléptetésük módja miatt, majd szó szerint elhagyták „a Fészket”.

Ezen a közgyűlésen ráadásul a patinás szervezethez képest méltatlan, ordibálásig, sőt fizikai atrocitásig menő összecsapás zajlott. Birtokunkba került a zárt körű, őrző-védő biztonsági emberek bevonásával megtartott közgyűlésről két különböző hangfelvétel is. Az egyiken hallható, hogy a művészeti igazgató titulust használó Erdős az elfajult vita egy pontján szó szerint azzal akarta elhallgattatni a többi hozzászólót, hogy „nekem erősebb a hangom, plusz én vagyok a levezető elnök”. Az egyik jelenlévő erre úgy fakadt ki, hogy „szóval aki nagyobbat ordít, az nyer”. Akkor még nem is tudta, mennyire igaza lesz.

Csődhelyzet, tartozások – hogy jutott idáig a legendás klub?