Merjek-e "terápiás" alkalmazáshoz fordulni pszichológus helyett vagy mellett?
A nap minden szakában elérhető, és lényegesen olcsóbb, mint egy valódi terapeuta. De képes-e egy chatbot pótolni egy hús-vér szakember segítségét?
Sorra jelennek meg azok az alkalmazások, amelyek valamilyen mesterséges intelligencián alapuló megoldásra építve kínálnak hasonló élményt, mint amit egy pszichológussal eltöltött ülés ad. Az ötlet egyértelműen valós szükségletek kielégítését szolgálja, az Ipsos tavalyi, 31 országra kiterjedő kutatása alapján az emberek már világszerte a mentális egészséget érzik a legégetőbb problémának. A terápiás lehetőségek viszont széles rétegek számára megfizethetetlenül drágák, az államilag támogatott ülések pedig olyan kis számban érhetők el, hogy nem képesek az egyre növekvő igények kielégítésére.
A ChatGPT 2022-es berobbanása óta egyre többen fordulnak kérdéseikkel chatbotokhoz, megpróbálva összerakni azt a tökéletes beszélgetőtársat, akire/amire érzelmi szükségleteik kielégítésére szükségük van. Több olyan, nem speciálisan pszichológiai problémákkal küzdő embereknek fejlesztett alkalmazás is van, amit utasítani lehet, hogy beszéljen velük úgy, mintha pszichológus lenne.