A kultúra szocialista időket idéző kézivezérlését tervezgeti a kormányzat
Az állami ellenőrzés fokozását hozhatja, ha a parlament elfogadja a kulturális szféra erős központosítását előrevetítő tervezetet.
Akár ki is hagyhatnák a kultúra szót a Kulturális és Innovációs Minisztérium nevéből, hiszen a tárca szinte minden irányítási jogkörét átruházná a kultúrstratégiai intézményekre. A múzeumok a Nemzeti Múzeum, a megyei könyvtárak az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK), a vidéki teátrumok a Nemzeti Színház felügyelete alá kerülnének. Az alkotóművészet a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) vezetőjének a hűbérbirtoka lenne, a szimfonikus zenekarok fölött a Magyar Művészeti Akadémia éléről távozó Vashegyi György vezette Nemzeti Filharmonikusok szervezete regnálna, a vidéki táncegyüttesek pedig a Nemzeti Táncszínházhoz kerülnének.
A múlt század ötvenes-hatvanas éveit idéző központosítás híreink szerint nemcsak a szakmában, hanem még fideszes körökben is kiverte a biztosítékot. A kormánypárti városvezetők sem tartják jó ötletnek, hogy a kórházaik és iskoláik után a közgyűjteményeik feletti felügyelettől is megfosztanák őket. Aligha véletlen, hogy a terv idő előtt kiszivárgott a kormányzati elképzelésekről mostanság feltűnően jól értesült Indexen. Csák János miniszter ekkor még az ATV-ben azzal igyekezett nyugtatni a kedélyeket, hogy csupán munkaanyagról van szó, s például a színházak és a zenekarok megtartják az önállóságukat. Az Inforádiónak szerda este adott interjúban is tagadta, hogy az állam bármit is korlátozni akarna. A legutóbbi ismert tervezet másról tanúskodik.