Segélyek nélkül májusra az éhezés lehet a fő halálok a Gázai övezetben
A segélyautókat ért újabb halálos izraeli katonai támadás a szállítmányok célba juttatásának teljes ellehetetlenüléséhez és általános éhínséghez vezethet a Gázai övezetben. Fordulópontot jelent az amerikai politikában, hogy Joe Biden amerikai elnök ultimátumot intézett Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőhöz. Nemzetközi segélyszervezetek a gázaiak szándékos kiéheztetésével vádolják az egyre jobban elszigetelődött Izraelt, amely viszont a Hamászt teszi felelőssé a humanitárius katasztrófáért.
Mi lesz ez után? – kérdezik sokan, miután a palesztinok tízezreit élelemmel ellátó World Central Kitchen (WCK) felfüggesztette a tevékenységét a Gázai övezetben. A segélyszervezet spanyol–amerikai alapítója, José Andrés világhírű szakács-vendéglős csütörtökön a segélyautói „szisztematikus” kilövésével vádolta Izraelt. Hétfőn este a szervezet három páncélozott autóját érte rakétatámadás a Gázai övezet tengerparti útján, és hét munkásuk – három brit, egy ausztrál, egy lengyel, egy palesztin és egy amerikai-kanadai kettős állampolgár – életét vesztette.
Az autókon látható volt a WCK logója, és az utat egyeztették az izraeli hadsereggel, a támadásra pedig azután került sor, hogy a csoport 100 tonna segély kirakodásával végzett egy raktárban. A WCK-t a földrengés sújtotta Haiti megsegítésére 2010-ben létrehozó Andrés elutasította azokat az izraeli és amerikai állításokat, hogy a támadás nem volt szándékos.
Az izraeli hadsereg „őszinte szomorúságát” fejezte ki, vizsgálata szerint a támadásnak nem lett volna szabad megtörténnie, ezért két magas rangú tisztet elbocsátottak, hármat pedig megrovásban részesítettek. A WCK vezetője, Erin Gore “sovány vigasznak” nevezte a bocsánatkérést, és kijelentette, a segélyszervezetek tagjainak biztonsági garanciákat kell kapniuk. Érvényben marad a felfüggesztés, a WCK egyelőre nem szállít segélyeket – közölte Gore.
Benjamin Netanjahu kormányfő is elismerte, hogy tévedésből hajtották végre az akciót. Ám – ahogy arra Andrés séf is rámutatott – nem ez volt az első eset, hogy a WCK vagy más segélyszervezet konvoját izraeli csapás érte.
Február 29-én például több mint száz palesztin vesztette életét, amikor kora reggel egy érkező segélykonvojra támadt az izraeli hadsereg. Izraeli közlés szerint az áldozatok többségét a tülekedő palesztinok taposták agyon.