"Lakóparki lakást csak az vegyen előre, akinek jók az idegei, bírja és vállalja a rizikót"

7 perc

2024.03.29. 09:30

A Duna Terasz Grande botránya világított rá, mennyire kiszolgáltatottak a lakópark-beruházások laikus vevői, noha jogilag védett fogyasztók. Ám a családbarát kormány értük nem lép fel.

Nem sietett Lázár János építési és közlekedési miniszter tárcája, hogy megnyugtassa a legnagyobb magyarországi lakóparkprojekt, a Duna Terasz Grande (DTG) közel 1500 vevőjét, akiknek több mint egy éves késlekedés után látszik megoldódni a problémájuk.

A fejlesztő és a kivitelező között több milliárdos elszámolási vita van (ennek részleteit ebben a cikkünkben olvashatják), ennek csapdájába estek a vevők, akik annak ellenére nem tudtak beköltözni, hogy javarészt kifizették a lakásaikat. Többeknek az is nehézséget okozott, hogy az OTP a vita miatt letiltotta a hitelek folyósítását.

Március 25-én a bíróság úgy döntött, hogy a KÉSZ Zrt.-nek (vagyis a fővállalkozónak) át kell adnia a Duna Terasz Grande lakóparkot a hasonló nevű fejlesztő kft.-nek. Ezzel a döntéssel elvben elhárult az akadály a beköltözés elől, és az utolsó vételárrészlet kifizetéséhez szükséges hitelt is folyósíthatja a bank. Csütörtökön pedig a 24.hu úgy értesült, a kivitelező levonult a lakópark területéről, a kulcsokat pedig átadták a beruházó Duna Terasz Grande Kft.-nek, az OTP pedig arról tájékoztatta az érintett lakókat, hogy a hitelt folyósítják.

Az ügynek itt még nincs vége, hiszen a fejlesztő és a kivitelező közti elszámolási vita folytatódik.

Mindenesetre a történet tanulságos, és menet közben felmerült, hogy egy ilyen súlyú problémánál az állam beavatkozásán túl aligha maradt volna más lehetőség. A kormány fogyasztóbarátságának álságos voltát viszont mutatja, hogy miközben Lázár hallgat, a Pénzügyminisztérium friss közleményében azzal kérkedik, hogy a kabinet családtámogatási politikájának köszönhetően 2016 óta több mint 267 ezer család 840 milliárd forintot kapott otthonteremtésre.