Három kormánykedvenc érdekcsoport kap közpénzt történelmi filmekre

4 perc

2024.03.17. 07:30

A hiteltelen és értéktelen, ám nagyon drága alkotások vannak többségben, és van az amatőr antifilm, amely mindent visz.

Káel Csaba sosem csinált szakmai ügyet a kormány elvárásaiból, gyakorlatilag három érdekcsoport kezébe adta a filmes forrásokat. Az egyik ilyen az SZFE-kuratórium tagságával is jutalmazott Lajos Tamás producer. Ő általában Köbli Norbert forgatókönyvíróval és Szász Attila rendezővel dolgozik.

A csapat már korábban készített történelmi kamaradrámákat, amik leginkább az 1980-as évek tévéjátékait idézték. Ilyen volt a Berni követ és az Örök tél. Ezeket a közönség és a kritika is jól fogadta, de Vajnának nem voltak elég jók. Joggal érezte úgy, hogy nem élnek meg a széles vásznon. Halála után aztán eljött Lajos Tamás nagy pillanata. Ő volt a producere a Blokádnak és a Katinka című nagyszabású dokumentumfilmnek, most pedig Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusról készíthet dramatizált dokumentumfilmet 152 millióból. Producerként a tavaly bemutatott Semmelweist is ő jegyzi.

Az alkotásból ugyan hiányzik a rendezői koncepció, a bátorság és a hitelesség, de szépek, líraiak a képek, így nézhető és sikeres mozi született.

Nincs túlideologizálva, de ott a vörös farok: a tudós, akivel magyarsága miatt Nyugaton mostohán bántak.

Ez ugyan nem igaz, de a nézőknek bejött, és a kritika is elfogadta.

Ha besül a kurzus három legfontosabb filmje, elzárják az állami pénzcsapot

Soha nem volt ennyire centralizált és kizárólagos a magyar film állami finanszírozása. Három érdekcsoport osztozik a pénzen, amiből szinte csak történelmi művek készülnek. A kurzus három legfontosabb filmje kerül mozikba ezekben a hónapokban, sikerükön múlik a projekt jövője.

A 2,1 milliárdból készült, Tősér Ádám rendezte Blokád című opusszal már több probléma is akad.