Mi az a Duna Bizottság, aminek a Benczúr utcában van a székháza? És meddig maradnak benne az oroszok?
168 éve van szavuk az oroszoknak a Duna Bizottságban, sőt Sztálin idején évekig ők diktáltak. De mi is ez a nemzetközi szervezet, amely a maga nemében a legrégebbi, és amely szokatlan csöndben működik?
Már csak napok kérdése, és végképp kiteszik az oroszok szűrét a Duna Bizottságból. Érthető: Moszkva nem pusztán agressziót követett el az egyik tagállam – Ukrajna – ellen, hanem kifejezetten akadályozni próbálta a dunai áruszállítást, amikor többször támadta az ukrán kikötőket – Kilija, Reni, Izmajil – a Duna torkolatánál. De az orosz tagság felfüggesztése már nyomban az agresszió után megtörtént.
Tavaly decemberben végül a többi tíz tagállam azt is eldöntötte, hogy a tagság puszta felfüggesztése nem elég: ha március elsejéig az oroszok nem távoznak maguktól, akkor nem vonatkozik rájuk a belgrádi szerződés, amely 1948-ban megalapította a mai szervezetet, az 1856 óta létező bizottság utódát. Mivel 1948-ban ilyen eshetőségre nem számítottak, a kizárás nem lehetséges, hanem jogilag azt készítik elő, hogy a többi tagállam kilép, majd újraalapítja a bizottságot. Az orosz nem lesz többé hivatalos nyelv (egyébként a francia sem), hanem németül vagy angolul intézik az ügyeket.