Lakatos Márk: Ha befogod a pofád, akkor még az Orbán Ráhelnek is lehetsz a kis stylistja

13 perc

2024.02.07. 17:30

2024.04.19. 10:20

Lakatos Márk önéletrajzi ihletésű első regényében, a Mimiben egyszerre mutatja be a drag queenek világát testközelből, a 90-es évek őrült madridi éjszakáit és azt a mai Magyarországot, ahol a keresztényi elveket hangosan valló politikus is élhet nem éppen keresztényi életet. Portréinterjúnkban a könyv valóságalapjáról, a Kulka Jánoshoz fűződő barátságáról és a NER státuszszimbólumairól is beszélgettünk Lakatos Márkkal.

hvg.hu: A magyar irodalomban találni ugyan néhány melegekről, melegszerelemről szóló történetet – hogy csak egyet említsünk, ott van például Faludy György munkásságának jelentős része –, de a transzszexualitásról vagy a drag queenekről már alig akad valami. Ha innen nézzük, akkor kifejezetten fontos alkotás lett a Mimi.

Lakatos Márk: Abban majdnem biztos vagyok, hogy drag queenekkel foglalkozó irodalom eddig nem volt itthon. De ha már Faludy Györgyöt említi: ugye, a miniszterelnök azt nyilatkozta a nagy gyermekvédelmi törvény meghozása után, hogy a Pokolbéli víg napjaim az ő kedvenc olvasmánya volt fiatalkorában. Meglepődve állok a dolog előtt, mert akkor ő most ezzel vajon propagálja a homoszexualitást vagy sem? A miniszterelnök mesélhet arról a gyerekek által nézett TikTokon, hogy neki egy olyan könyv az egyik kedvence, amiben egy homoszexuális szál van? És ha ő népszerűsíthet egy ilyen könyvet, akkor miért van berezelve a könyvesbolt? Az Alexandra könyvesboltban miért tiltják ki a gyerekeket a felnőttrészlegről?

Open Books

hvg.hu: Amikor az Open Books Kiadó felkérte önt a regény megírására, nem merült fel, hogy egy ilyen expliciten fogalmazó, transzvesztitákról és homoszexuális, erotikus kalandokról szóló könyv a felfokozott jelenlegi hangulatban terjesztési akadályokba ütközhet Magyarországon? Hogy esetleg a könyvet majd eldugják a boltok egy sötét sarokba?

L. M.: De, felmerült, gondolkodtunk is rajta, konzultáltam is a Háttér Társasággal ez ügyben, de a kiadó maga sem tud – bármennyi jogász is van körülötte – pontosan beszámolni arról, hogy mit is kéne a törvény értelmében [a gyermekvédelmi törvény alapján tilos 18 év alattiaknak a homoszexualitást népszerűsíteni vagy azt megjeleníteni – a szerk.] ezzel a könyvvel csinálni. Továbbá úgy gondoltuk, nem fogunk előzetesen öncenzúrát gyakorolni, miközben az egész társadalomban az figyelhető meg, hogy már megkezdődött az öncenzúrázás: nézzük meg a Néprajzi Múzeumot, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban történtek után lekordonozta néhány képét.

Pont egy ilyen közegben kell magasról lesz*rni azt, hogy a könyvem megjelenésének lesz-e valami következménye vagy sem. Az embernek egyszerűen írni kell, dalt szerezni, festeni vagy színházat csinálni, úgy, ahogy az jön belőle, mert ez a kultúra maga.

hvg.hu: A könyvét először Kulka Jánosnak mutatta meg. Miért pont neki?