Novák Katalin kegyelme után valóban tiszta lappal kezdheti újra életét a pedofilügyben elítélt K. Endre?
Mit jelent, hogy Novák Katalin köztársasági elnök kegyelme a bicskei pedofilügyben elítélt K. Endrét mentesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányoktól és attól is, hogy eltiltsák foglalkozásától? Milyen erkölcsi bizonyítványt kaphat? Miért nem indokolja ezt a kegyelmi döntését az államfő, ha Budaházy esetében megtette? Vissza lehet-e vonni egy kegyelmi döntést? Ezekre a kérdésekre Nehéz-Posony Katával, a HVG jogászával kerestük a válaszokat.
A bíróság K. Endrét hatósági eljárásban – például a feljelentés után vagy a nyomozás közben – elkövetett kényszerítés kísérlete miatt ítélte három év négy hónap börtönre, és öt évre eltiltotta a tizennyolcadik életévüket be nem töltött személyek nevelésével, felügyeletével, gyógykezelésével és gondozásával kapcsolatos valamennyi tevékenységétől. A közügyekben négy évig nem vehet részt.
A kényszerítés azt jelentette, tisztában volt azzal, hogy az igazgató több gyereket is molesztált a bicskei gyermekotthonban, ám K. Endre az egyik érintett nevében hamis vallomást írt arról, hogy az csak kitalálta a történteket, majd arra akarta kényszeríteni, hogy ezt írja alá, vagyis, vonja vissza korábbi terhelő vallomását.
A férfi büntetéséből kilenc hónap volt hátra, ennek végrehajtását Novák Katalin kegyelemmel felfüggesztette. A köztársasági elnök azonban nem állt meg itt: kegyelemből elengedte a foglalkozástól és a közügyektől való eltiltását is, sőt, mentesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól is.
Az államfőnek nem kell nyilvánosan indokolnia, kinek és miért osztogat kegyelmet – Novák is hivatkozott erre a nyilvánosságban zajló vitában. Arra nincs válasz, hogy miért hallgat K. Endre ügyében, ha Budaházy kegyelmét megindokolta.