A kisiskolák bezárása a tanárhiányon nem segítene, de nem volna ördögi lépés, ha jól csinálják
Kiszivárgott hírek szerint az önkormányzati választások után újra napirenden lehet a kisiskolák bezárása, amelyről évtizedek óta elő-előkerülnek tervek, de gyorsan meg is fúrja ezeket a politika. Pedig tankerületi szinten átgondolva, a helyi sajátosságokat figyelembe véve akár még javíthatna is az oktatás minőségén.
„Ez egy nagyon régi történet, már sokszor nekiláttak, de mindig az íróasztalokban maradtak a tervek. Bárki van kormányon, mindig gellert kap a helyi szavazópolgárok esetleges ellenállása miatt. Hogy mást ne mondjak, Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke fiókjában most is van egy ilyen számítgatás. Nem véletlenül jut eszébe mindenkinek, hiszen a magyar iskola nemcsak rossz minőségű, és nem hatékony, hanem egyszerre jellemzi a forráshiány és a pazarlás” – véli Lannert Judit oktatáskutató a nemrég kiszivárgott kisiskola-bezárási tervekről.
Mint nemrég a hvg360 – az oktatásügyre rálátó kormányzati forrásoktól – megtudta: az Orbán-kormány komolyan nekiáll az elaprózódott iskolarendszer racionalizálásának, konkrétan a kisiskolák bezárásának, igaz, ezzel még megvárja a júniusi önkormányzati választásokat. A rend kedvéért Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára gyorsan fake newsnak nevezte az információt.
A fake newsozás erejét árnyalja, hogy korábban Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón a tanárhiányra vonatkozó kérdésünkre adott válaszában úgy fogalmazott:
Az egy más kérdés, és jogos felvetés, hogy az iskolai struktúrát kell-e alakítani vagy sem, de ez politikailag is érzékeny kérdéseket vet fel, és számtalan más vonatkozása is van az ügynek.