Már nem a TEK dolga szemmel tartani a szélsőségeseket
Már nem a Terrorelhárítási Központ figyeli az extremistákat, azaz a szélsőségeseket – tudta meg a hvg360. Az extremistákkal évtizedeken át a titkosszolgálat foglalkozott, majd a TEK megalakulása után a terrorelhárítókhoz került ez a terület, de most az alkotmányvédelmisek visszakapták.
Ismét az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) foglalkozik a szélsőséges, extremista csoportokkal, emberekkel Magyarországon – erősítették meg lapunknak nem hivatalos forrásokból.
Az extrémizmus a rendszerváltás után évtizedeken át a polgári titkosszolgálat, kezdetben a Nemzetbiztonsági Hivatal, majd 2010 után annak jogutódja, az Alkotmányvédelmi Hivatal hatáskörébe tartozott. Ez jellemzően más országokban is így van, mivel az alkotmányos rendre leselkedő szélsőséges ideológiát valló csoportok és személyek megfigyelése alapvetően titkosszolgálati munka, az állam érdeke, hogy tudja, kik azok, akik esetleg veszélyt jelenthetnek rá. De ugyanígy államérdek lehet ezeknek a szervezeteknek a bomlasztása, illetve olyan besúgói hálózat kiépítése, amelyeken keresztül ezekről a csoportokról naprakész információk állnak rendelkezésre.
2010 után azonban, amikor a Terrorelhárítási Központ (TEK) megalakult, az Alkotmányvédelmi Hivataltól nem csak a terrorelhárítás, de az extremizmus területe is átkerült a TEK-hez. Az önállóan létrejött terrorelhárító szervezet részben a Köztársasági Őrezredből, a megyei bevetési osztályokról, a Nemzeti Nyomozó Iroda teljes terrorizmus és extremizmus elleni osztályából, a Készenléti Rendőrségen belüli Terrorelhárító Szolgálattól és az AH-tól átcsoportosított állományból alakult meg.
Amikor a TEK elszipkázta az AH-tól az extremizmus felügyeletét, a titkosszolgálaton belül többen nehezteltek azokra, akik ezt a döntést meghozták, és sokan “fújtak” a TEK-nél dolgozókra is, mondván, hogy a szervezet nem alkalmas az extremisták szemmel tartására, mert sem nem rendőrség, sem nem titkosszolgálat.