Aki a magyar pixeleket Nyugatra vitte: Rényi Gábor (1949-2023)

9 perc

2024.01.13. 13:30

A tavalyi év utolsó napján hunyt el hazai informatika történetének egyik kulcsfigurája, a Novotrade cég egykori alapítója és vezetője. Rényi Gábor a semmiből teremtett itthon egy kreatív iparágat, s ezzel kaput nyitott a nyugati világra is.

Rényi közgazdászként végzett, később Demján Sándor alatt a Skála-Coopnál ő lett az export-import részleg vezetője és az innovációkért felelős igazgató. Ebben a minőségében foglalkozott például a Rubik-kocka utódjátékaival is, melyek közül a Bábel-torony óriási nemzetközi siker lett. Kevésbé ismert a Mérő László–Szatmári Ferenc–Dávid Gábor által fejlesztett XL-25 ledes logikai játék, melyet szintén ő dobott piacra. A játékot Hongkongban gyártották, az Amerikai Egyesült Államokban pedig egy John Sugarman nevű üzletember segítségével több tízezer példányban értékesítették.

Rényi 1983-ban alapította meg Szilágyi Józseffel a Novotrade Rt.-t, ez lett 1948 óta az első hazai részvénytársaság. A cégnek kilencvennél is több hazai részvényese volt, s négy nagy hazai bank támogatásával, a Generalimpex vállalaton keresztül export-import tevékenységbe kezdett: különféle szellemi termékeket, szabadalmakat, építőanyagokat, még agárgazdasági termékeket is vitt külföldre, hogy a befolyt valutát nyugati árucikkek – elsősorban számítógépek – behozatalára fordítsa.

Rényi akkoriban már jó kapcsolatot ápolt a magyar származású, Londonban élő üzletemberrel, a Tetris játék későbbi felfedezőjével, Robert Steinnel, aki sakkautomatákat, joystickokat, különféle ázsiai kütyüket forgalmazott Angliában. Az együttműködés és az első Magyarországra behozott Commodore 64 számítógép adta az ötletet, hogy 1983-ban írjanak ki egy pályázatot számítógépes játékok készítésére.

Miután a pályázati szöveg elhangzott a Pomezanski György vezette Felkínálom című tévéműsorban, a Novotrade-hez tódulni kezdtek az amatőrök által kidolgozott játékötletek, hol rajzos storyboardok, hol pár soros szinopszisok, hol kibogozhatatlan forgatókönyvek formájában.

Visszahozhatatlan, optimista időszak volt ez: a Rubik-kocka lázban tartotta még a világot, a magyar játékosság, kreativitás szimbólumaként afféle „mi mindenre képesek vagyunk” hangulatot teremtett.