Már a legfiatalabb magyar generációkat is megosztják a politikai törésvonalak

5 perc

2024.01.01. 09:00

A nemzeti szimbólumok politikai kisajátítására válaszul a rendszerváltás után született fiatalok keresik azokat az alternatív fórumokat, ahol újraértelmezhetik, mit jelent számukra magyarnak lenni.

„Miért vagy büszke arra, hogy magyar vagy?” A legtöbb fiatal, ha nekiszegeznek egy ilyen kérdést, könnyen zavarba jön. Egyrészt azért, mert olyan természetesnek érzi a nemzeti identitását, mint a levegőt, másfelől viszont a „nemzeti érzés” kormányzati kisajátítása miatt még nem sikerült megtalálni, megfogalmazni a „magyarnak lenni” fogalom politikamentes értelmezési kereteit.

„Sok embernek lehet olyan élménye, hogy ha egy külföldinek elárulod, hogy magyar vagy, az könnyen elindítja a másikban azt a gondolatot, hogy akkor te egy idegengyűlölő országból származol. Ezért a magyarok egy elnézést kérő pozícióból indulnak” – számol be személyes élményeiről Dé:Nash, a „nemzeti érzelmű rapper”. Az ő dalszövegeiben, videóklipjeiben is megjelennek a magyarságot kifejező szimbólumok (turul, tarsolylemez, Árpád-sáv), ám ezekkel csak arra világít rá, mennyire visszatetsző, ahogy a Fidesz és a szélsőjobb igyekszik ezeket kisajátítani.

Tapasztalata szerint saját követői között is változatos, ki mennyire nyitott a témára, sőt ő maga is ambivalensen éli meg a magyarságát. A harcias hazafiasság és a mindenhol otthont kialakítani képes világpolgári attitűd két pólusa között mozgó fiatalok soraiban nem véletlenül vannak egyre többen, akiket aktívan foglalkoztat, hogy megfogalmazzák maguk és mások számára, mit is jelent magyarnak lenni – a fennálló (párt)politikai keretrendszeren kívül.