Már harmadik éve több amerikait öl meg a fentanil, mint amennyi meghalt az USA legutóbbi nagy háborúiban
Az USA történetének legsúlyosabb kábítószerkrízisét hozta el a szintetikus ópiumszármazékok közé tartozó fentanil, amely egészen kis adagban is halálos, és egyre gyakrabban keverik más drogokkal, s teszik hamisított gyógyszerpirulákba. Utóbbiak révén a végzetes dózis nem opiátfüggőket is megölhet.
Naponta átlagosan kétszáz ember veszíti az életét a 330 milliós Egyesült Államokban ópiumszármazéknak (opiátnak) minősülő kábítószer túlagadolása miatt, s a túlnyomó többségükkel fentanil végez. Az amerikaiak várható életkora a legutolsó rendelkezésre álló adat szerint, 2021-ben, negyedszázada nem látott alacsony szintre süllyedt, s ebben a kisebb szerepet az akkor tomboló koronavírus-járvány játszotta, a nagyobbat pedig a fentanil pusztító hatása.
A 18-45 év közötti amerikai felnőttek körében a szintetikus opiátok véletlen túladagolása a vezető halálokká vált, messze megelőzve a korábban felváltva az első helyen található autóbalesetet és öngyilkosságot.
A fentanil-válság miatt felelősnek tartott kínai cégeket és magánszemélyeket szankcionál Amerika
A fentanil egy erős opioid, amelyet fájdalomcsillapítóként vagy nyugtatóként használnak, jelentős szerepet játszik az amerikai opioidválságban.
A washingtoni kongresszus kétpárti, közös gazdasági bizottságának tavalyi jelentése szerint az opiátokhoz köthető kábítószerkrízis – az egészségügyi kiadásokban, a kiesett munkateljesítményben, a drogellenes küzdelem és a büntetőeljárások költségeiben, elveszett emberéletben és más tényezőkben – már évi 1500 milliárd dolláros kárt okoz az ország gazdaságának.