A hadseregek az első puskalövés, az első kilőtt rakéta előtt is pusztítják a környezetet

4 perc

2023.12.05. 14:30

Az üvegházhatású gázok legnagyobb kibocsátói között vannak a hadseregek, de az államok sem tudják, mekkora a haderejük szén-dioxid-lábnyoma. Annyi bizonyos, hogy a technológiai fejlődés ellenére sem fér meg egymás mellett a haderőfejlesztés és a klímavédelem.

Fenntartható fejlődés 2024
A cikk a Fenntartható fejlődés 2024 című magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.

Van egy terület, amely látványosan kívül esik a klímavédelmi egyezmények látókörén: a haderők károsanyag-kibocsátását és a környezetre gyakorolt káros hatását semmi sem korlátozza, ráadásul erre az országoknak bejelentési vagy nyilvántartási kötelezettségük sincsen. A szakértői becslések szerint 2022-ben a hadseregek a globális emisszió 5,5 százalékát produkálták.

Így a három leginkább szennyező ország (Kína, Egyesült Államok és India) mellett a katonák voltak a legnagyobb kibocsátók a világon (ideértve e három ország hadseregeit is). A legsúlyosabb intézményi szén-dioxid-kibocsátó pedig nem egy holmi energetikai vállalat, hanem az USA hadereje.

Ráadásul e kalkuláció nem tartalmazza a fegyveres konfliktusok, valamint a standard feladatokon túlmenő egyéb katonai műveletek, például a hadgyakorlatok adatait.