A mesterséges intelligencia mindenhatóságáról vagy hatalmi játszmáról szól az OpenAI botránya?
Személyes konfliktusok kellettek ahhoz, hogy kiderüljön: lehet, hogy mérföldkőhöz érkezett a mesterséges intelligencia fejlesztése. Egyesek már-már az emberiség sorskérdéseiről beszélnek, amelyek összefonódhatnak a Microsofttal és a ChatGPT-t is kifejlesztő OpenAI-jal.
Ez a történet akkor kezdődött el igazán, amikor véget ért. Az a káosz, amely a köztudatba alig egy éve berobbant chatbotot, a ChatGPT-t kifejlesztő amerikai OpenAI laboratóriumnak a vezérigazgatója körül kialakult, egy villanásnyi jelzése annak, hogy a társadalom hamarosan szemben találhatja magát a mesterséges intelligenciával. Miközben egy világ ismerte meg a főnöki pozícióból viharos sebességgel eltávolított, majd hasonló gyorsasággal visszahelyezett Sam Altman üzletembert és feltalálót, mellékesen arról szivárogtak ki információk, hogy áttörés következhetett be a vállalatnál a mesterséges intelligencia (MI) képességeinek szintjében.
Miközben eddig elsősorban a kommunikációs képességekre építő úgynevezett generatív MI ejtette ámulatba az embert a ChatGPT-ben rejlő lehetőségekkel, az OpenAI állítólag már továbblépett, és létrehozta a mesterséges általános intelligencia technikáját, a Q*-t. Ez már matematikai tudással rendelkezik, képes az emberi agy teljesítményére – és éppen ezért akár veszélyeket is rejthet magában. Sokan ugyanakkor kételkednek egy ilyen léptékű előrehaladásban, és csak a felhajtást látják benne. A négynapos csetepatéból az is kiderült, hogy a Microsoft hangadó lehet ebben az üzletágban.