Soros György élettörténete – 3. rész: A nyílt társadalom gondolata

6 perc

2023.11.25. 15:00

A magyar származású üzletember nemcsak a világ leggazdagabb embereinek, de a legnagyobb mecénásainak is egyike. Világszerte ismert politikai filantrópiájáról, progresszív gondolkodásáról, a nyílt társadalom érdekében tett erőfeszítéseiről, kereskedői és befektetői sikereiről, a sajtószabadság és a liberális demokrácia iránti elkötelezettségéről. Hazánkban az Orbán-kormány alatt szitokszóvá vált a neve, és első számú közellenségként óriásplakátokon jelenítették meg. Ebben az ambiciózus és őszinte könyvben Peter L. W. Osnos értelmiségiek, újságírók, tudósok, cégvezetők és nonprofit szervezetek vezetőinek írásait gyűjtötte össze, hogy teljes és árnyalt képet alkothassunk Soros Györgyről. A kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki

Peter L. W. Osnos: Soros György: Egy teljes élet
A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól. A sorozat korábbi részeit ide kattintva olvashatja.

A történet nem úgy kezdődött, hogy Soros György az életközepi válsága kellős közepén egyszer csak felébredt, és feltalálta a modern filantrópiát. Dúsgazdag amerikaiak hosszú sorának nyomdokait követte, akik szintén úgy döntöttek, hogy vagyonukat a világ jobbítására fordítják. Ugyanakkor Soros adakozási módszere eltér az elődeiétől, és időközben újra is definiálta a filantrópia lehetséges céljait.

A filantrópia rendkívül fontos és sokak által félreértett része az Egyesült Államok működésének. Általában jótékonykodásnak tartják, vagyis a legjobb esetben is úgy értelmezik, hogy az emberek pénzt adnak szociális célokra, oktatásra, egyenlő bánásmódra, igazságszolgáltatásra, egészségügyre és kultúrára.

Soros György akkor vált filantróppá, amikor középkorú lett, mert rengeteg pénze mellett filozófiája és stratégiája is volt ahhoz, hogy a világ javát szolgálja a reformok és a demokratikus értékek támogatásával. Kezdetben Dél-Afrikára koncentrált, de idővel, ahogy nőtt a vagyona, és összeomlott a Szovjetunió, egy tucat országra terjesztette ki a tevékenységét. Végül arra is rájött, hogy a nemzeteken átívelő filantrópia mellett az Egyesült Államokon belül is szükség van a támogatására, különösen olyan ügyekben, mint a bűnözés, az igazságszolgáltatás és a drogpolitika.