Rémisztő adatokkal támasztják alá, mekkorára nőtt az erdőtüzeknek kitett terület az EU-ban

9 perc

2023.10.25. 12:10

1971 óta a magas vagy extrém magas időjárási kockázatnak kitett európai területek aránya 20%-ról majdnem 40%-ra emelkedett, elsősorban a klímaváltozás miatt. Az egyes országok között azonban jelentős eltérések mutatkoznak – mutatjuk interaktív térképünkön.

Ha nagyobb erdőtüzekről van szó Európában, Portugália, Spanyolország, Görögország és Olaszország minden évben szóba kerül. Nem kell messzire visszamenni az időben, hogy olyan katasztrófákra emlékezzünk, mint a görögországi Rodoszban pusztító júliusi tűzvész, amely miatt 30 ezer ember kényszerült az otthona elhagyására. Vagy a 2017-es portugáliai Pedrógão Grande-i tűzvészre, amely 66 ember halálát okozta. A Földközi-tenger térsége az éghajlatváltozás egyik fő gócpontja és az erdőtüzek szempontjából is kritikus helyzetben van.

Földi pokol Görögországban: vannak, akik egy szál fürdőruhában menekültek a reptérre a lángok elől

Egyre jobban dühöngenek a görög futótüzek, hétfőre Rodosz és Korfu után már Évia szigetén is felcsaptak a lángok. Tízezreket kellett evakuálni a szigeteken, több brit légitársaság mentőjáratokkal szállítja haza a turistákat. A helyzet a következő napokban súlyosbodhat, mert masszívan 40 Celsius fok feletti hőmérsékleteket jósolnak az országban.

Egyre több európai országban jelent nagy vagy szélsőségesen gyakori veszélyt az erdőtüzek kialakulása. Több államban ez új problémát jelent. Az elmúlt években az erdőtüzek a közép-, kelet- és észak-európai országokban is súlyosabbá váltak. Svédországban 2018 különösen rossz év volt. Abban az esztendőben a skandináv ország területének átlagosan 49%-át fenyegette a nagyon magas, erdőtüzekkel járó időjárás, és a legmagasabb szintű, extrém kockázat pedig területének 14%-át. Ez az elmúlt öt évtizedben rekordnak számított. Ugyanebben az évben országszerte rekord nagyságú terület égett le, sokkal több mint amennyi az előző évtized bármelyik esztendejében.