Antall György: Így lehet megakadályozni, hogy elkártyázzák a családi vagyont

7 perc

2023.09.27. 12:00

Szeptember 12-étől bezárult az a kiskapu, amely hatalmas vagyonok adómentes felhalmozását és adásvételét tette lehetővé a bizalmi vagyonkezelőkön keresztül. Az egyik engedélyes vagyonkezelő, az Apelso Trust tulajdonosát, Antall Györgyöt, a néhai miniszterelnök, Antall József fiát kérdeztük az elmúlt tíz év és az új szabályozás tapasztalatairól.

HVG: Pár éven át az Apelso Trust volt a bizalmi vagyonkezelője annak a Saul & Schwartz Kft.-nek, amely közreműködött több médium, például a 168 Óra tulajdonosi struktúrájának a megváltozásában, és egy ideig nem is nagyon lehetett érteni, hogy ki is van birtokon belül. Ön szerint mi a bizonyíték arra, hogy a bizalmi vagyonkezelői konstrukció nem fed el lényeges mozgásokat a gazdasági életben? Sérülhet-e ezáltal az átláthatóság?

Antall György: Konkrét ügyekről nem nyilatkozhatunk, ezért vagyunk mi bizalmi vagyonkezelők. Ezekben az esetekben két érdek ütközik: a magánszféra védelme, hiszen a vagyon is a magánszféra része, illetve a közösség azzal kapcsolatos érdeke, hogy tudja vagy legalábbis megtudhassa, ki áll az olyan vállalkozások mögött, amelyek a hétköznapi emberek mindennapi életét is erősen meghatározzák.

Egy-egy nagy vállalat, főleg pedig egy multinacionális vállalatcsoport sokszor nagyobb egy-egy nagy ország gazdaságánál is, így akik azokat irányítják, olykor a világ sorsát is meghatározzák: közismert, hogy Elon Musk, Bill Gates vagy akár Soros György szerepe messze túlnyúlik a saját vállalkozásaik irányításán.

Az irányadó jogszabályok azonban úgy és abban a mértékben biztosítják a nyilvánosság hozzáférését az egyes vagyonok tulajdonosainak adataihoz, amilyen mértékben a jogalkotó helyesnek látja. Nyilván lehet vitatkozni arról, hogy ez sok vagy kevés, de ennek megítélése nem a mi feladatunk. A magyar szabályok is többször előírják, hogy bizonyos állami támogatásokhoz, illetve állami megrendelésekhez csak átlátható szervezetek férhetnek hozzá, és ez szerintem helyes. Egyébként meg a magyar sajtó tulajdonosi viszonyai kis utánjárással pontosan feltérképezhetőek. Az átláthatóság amúgy is azt jelenti, hogy akit érdekel és utána megy, veszi a fáradtságot, azelőtt nincs titok.

Volt miniszterelnök fia lett egy exminiszter bizalmi vagyonkezelője

Az ügylet két főszereplője Fellegi Tamás, az Orbán-kormány egykori tárca nélküli, majd fejlesztési minisztere, illetve Antall György üzletember, a rendszerváltás utáni első kormányfő, Antall József fia.