Békés Balázs ügyvéd: Az új szabályozás a családi, baráti vagyonkezelőket leváltja üzletszerűre

4 perc

2023.09.22. 11:30

Piaci átrendeződést vár az adószabályok változása után Békés Balázs, a Sine Qua Non Trust Bizalmi Vagyonkezelő igazgatósági tagja és társtulajdonosa. A módosítások azt az adókedvezményt is érintik, amely 10 éven át segített növelni például Mészáros Lőrinc és Tiborcz István vagyonát.

HVG: Az elmúlt években több olyan eseménysor is volt, amikor egy adásvétel során, például az MKB Bank állami értékesítésekor vagy egyes médiumok – mint a Klubrádió vagy a 168 Óra – megvásárlásának szándékakor bizalmi vagyonkezelők bukkantak fel, és csak utóbb vált egyértelművé, hogy a kormánnyal jó kapcsolatokat ápoló üzletemberek állnak a háttérben. Mire jó egy bizalmi vagyonkezelő?

Békés Balázs: Maga a bizalmi vagyonkezelés sok-sok előnyt hordoz magában, de arra, amire utal, hogy el lehet bújni mögötte, nem alkalmas. Vagyonkezelésbe bármilyen forgalomképes dolog rendelhető, a cégektől kezdve az ingatlanon és az értékpapírokon keresztül bármi. Ha azonban a vagyonkezelő bankszámlát akar nyitni a kezelt vagyonnak, úgy a bizalmi vagyonkezelési szerződést be kell adnia a banknak, a bizalmi vagyonkezelésben részt vevő minden természetes személyt megjelölve.

A bank ezeket felvezeti az úgynevezett tényleges tulajdonosi nyilvántartásba, amelynek a lekéréséért ugyan fizetni kell, de mindenki számára hozzáférhető. Ha nem üzletszerű a bizalmi vagyonkezelő (hanem például egy rokon), akkor még szigorúbb a rendszer: a vagyonkezelőnek be kell jelentenie a jogviszony létrejöttét és minden későbbi érdemi változást a Magyar Nemzeti Banknak. Ezenfelül a közhiteles nyilvántartásokba, mint amilyen a cégnyilvántartás vagy az ingatlan-nyilvántartás is, be kell nyújtani a vagyonkezelési szerződés kivonatát; ezek az adatok szintén hozzáférhetők.

 

Megszűnt az adókedvezmény, amely 10 éven át az Orbán-oligarchák százmilliárdos vagyonait hizlalta

Intézményes adócsalás zajlott az elmúlt tíz évben, hogy a kormányhoz közel álló nemzeti tőkések kevesebb közterhet fizetve tudják felhalmozni vagyonukat. A jelenségre az hívta fel a figyelmet, hogy a kormány szeptember 12-étől megszüntette a bizalmi vagyonkezelés legfőbb adóelőnyét.

HVG: De éppen a nyilvánosság nem értesül ezekről, holott sokszor közpénzek kerülnek a vagyonrendelőkhöz, és azokat nyelik el a bizalmi vagyonkezelő intézmények.