Van-e elég Fidesz-szavazó Budapesten, hogy legyőzzék Karácsony Gergelyt?
Egyelőre nem tudjuk, ki lesz a főpolgármester kihívója jövő júniusban, az viszont biztos, hogyha a Fidesz és az ellenzék között kell választania a budapestieknek, jelentős hátrányból indul a kormánypárt. A versenyt egyedül Karácsony veszítheti el, olyat már láttunk az előválasztáson, és ha a Fidesznek fontosabb, hogy béna kacsát csináljon az ellenzéki főpolgármesterből, az sikerülhet neki.
A rendszerváltás utáni Magyarországon, és így Budapesten is mindössze két olyan választás volt, ahol az aktuális kormánypárt és az egyesült ellenzék csapott össze: a 2019-es önkormányzati választások és a 2022-es országgyűlési megmérettetés. Ezen belül is kétszer volt olyan, amikor a két oldal egy-egy csúcsjelölt mögött állt fel:
a 2019-es főpolgármesteri verseny és a 2022-es listás szavazás.
A politikai polarizáció azóta is teszi a dolgát, az ellenzéki szekértábor jelenleg úgy fest, összeállt Karácsony Gergely mögött, a Fidesz pedig még keresi a jelöltjét, akiről azt tudjuk: vagy párttag, vagy a propagandabuborék/holdudvar része, vagy egy függetlennek látszó fideszes érzelmű sportoló lehet.
Lepattanó szavazatra nem kell sokra számítani: míg 2019-ben Puzsér Róbert valós százalékokat tudott elvinni, 2022-ben pedig a Mi Hazánk ugrott rá a fideszesekre és ex-jobbikosokra, illetve a Kutyapárt a kiábrándult ellenzékiekre, addig jövőre egyedül Toroczkaiék indítanak főpolgármester-jelöltet Grundtner András személyében – jóllehet Budapesten az országosnál jóval alacsonyabb a támogatottságuk, a szavazatok pedig a két nagy felé gravitálnak.
A 2024-es főpolgármester-választás mindkét oldalnak kulcsfontosságú:
az ellenzékiek az elmúlt 13 év leglátványosabb sikerét akarják megvédeni, míg a Fidesz koronaékszerként tekint a fővárosra.
Nem kérdés: ha nem lenne fontos a kormánypártnak a főváros visszaszerzése, nem pörgette volna fel az elmúlt hónapokban a 2019 óta egyébként is stabilan magas fordulatszámon pörgő gyűlöletpropagandát Karácsony ellen. Kubatov Gábor sem beszélt volna arról, hogy Budapest visszaszerezhető és vissza is kell szerezni, ha nem álmodna erről a Fidesz.
Arra azonban nincs garancia, hogy ami országos szinten működik, az Budapesten is beválik. Az ellenzéki szavazók aligha fognak átpártolni a Fideszhez, pláne nem a fővárosiak: ha egy szavazótábor központi problémája a másik párt, nem fog arra a másik pártra szavazni – legfeljebb nem megy el vagy protestszavazazatot ad le egy viccpártra (amelyik viszont nem indít főpolgármester-jelöltet). Marad tehát két lehetőség: elcsábítani minél többet a kevés budapesti Mi Hazánk-szavazóból és megmozgatni a lehető legtöbb embert a nemszavazók közül.
A választási adatok azonban nem azt a képet festik, amit a Fidesz látni szeretne. Cikkünkhöz összevetettük a 2019-es főpolgármesterválasztás és a 2022-es országgyűlési választás listás eredményeit és részvételi adatait a Nemzeti Választási Iroda budapesti és kerületi (nem országgyűlési egyéni választókerületi) statisztikái alapján, hogy megtudjuk, mit mondanak a számok arról a két választásról, ahol egy-egy vezető mögé állt fel a két oldal, hogyan változott a támogatottságuk a kettő között eltelt három évben, és utánajártunk, milyen esélye lenne a 2019-es Karácsony-tábornak 2024-ben, és honnan tudna szavazókat szerezni a fideszes kihívó.