Az USA pénzügyminisztere bírálja a Fitch-leminősítést, miközben 169 százalékkal nőtt a büdzsé hiánya

4 perc

2023.08.21. 11:10

Az amerikai államadósság leminősítését a Fitch kiemelten a kormányzati teljesítmény romlásával indokolta, ami egyszerre jelenti, hogy a demokraták és a republikánusok képtelenek rendbe tenni a költségvetést, s azt, hogy a Donald Trump elleni újabb vádemelést hozó Capitolium-ostrom marandandó sebet ejtett az országon.

Miután a hitelminősítő alacsonyabb kategóriába süllyeszti egy ország államkötvényét, az érintett kormány, általában a pénzügyminiszter útján, kifogásolja és megalapozatlannak nevezi a döntést, miközben sorolja azokat a gazdasági mutatókat, amelyek alátámasztják a kritikáját, de azok még véletlenül sincsenek összefüggésben a romló osztályzat indoklásával. Mint kiderült, a forgatókönyv éppen úgy érvényes Magyarországon, mint az USA-ban.

Amikor a Fitch Ratings amerikai hitelminősítő megfosztotta a legmagasabb, AAA besorolásától az USA hitelképességét és az azt megtestesítő államkötvényt, Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter azzal reagált, hogy az ügynökség elavult adatokra alapozva ítélt, és nem vette figyelembe azt a gazdaságpolitikai fejlődést, amit az utóbbi két és fél évben elért az ország – vagyis a demokrata Joe Biden elnök vezette kormány.

Az USA már 2011-ben elveszítette, és azóta sem szerezte vissza az AAA-besorolást a Standard & Poor's (S&P) hitelminősítőnél, így már csak a trió harmadik tagja, a Moody's tartja csúcson az amerikai államkötvényeket. A három hitelminősítő mindegyike így már csak kilenc országot érdemesít a makulátlan osztályzatra.