Nemzetközi lapszemle: Kijátssza a migrációs kártyát a lengyel vezetés a választási hajrában

7 perc

2023.08.19. 08:00

Mi alapozza meg a szélsőjobboldali AfD előretörését Németországban? Mit sérelmez a német és az osztrák kancellár a magyar menedékpolitikában? Jó ötlet volt-e vádat emelni Sebastien Kurz volt osztrák kancellár ellen? Ki valójában Alekszandar Vucsics? Válogatás a világsajtó írásaiból.

Washington Post/AP

Mivel uniós és NATO-szövetségesek vezetői nem látogatnak Magyarországra az Atlétikai VB alkalmából, a nacionalista Orbán Viktor kénytelen beérni nyugat-balkáni és ázsiai tekintélyuralmi rendszerek elnökeivel. Az illiberális demokrácia önjelölt vezére olyanokkal találkozik, mint a török, a szerb, a katari, azeri, kirgiz, üzbég, türkmén állam első embere, de a névsorban szerepel Milorad Dodik, a boszniai szerbek szakadár főnöke, valamint egy kínai üzleti delegáció is.

A lista az jelzi, hogy a magyar kormány tovább sodródik kelet felé, miközben igen agresszívan viszonyul a Nyugathoz. A vendégeket a magyarok politika egytől egyig a barátainak nevezte. De hogy csak ők bukkannak fel a sportesemény apropóján, az egyben azt jelzi, hogy a miniszterelnök erősen szorgalmazza a diplomáciai és politikai együttműködést ezekkel az autokráciákkal.

Geopolitikai alapállása, valamint a jogállam megsértése, illetve a demokrácia visszaszorítása folytán Magyarország jelentős mértékben elszigetelődött Európában, valamint az USÁ-ban. A következmény az lett, hogy Brüsszel milliárdokat fagyasztott be, Amerika pedig szankciókat rendelt el.

Ily módon viszont megkülönböztetett hangsúlyt kapnak a kapcsolatok más térségek országaival. Arról egyébként hivatalos magyar források semmi részletet nem közöltek, hogy mi lesz a téma a megbeszéléseken, túl azon, amit Szijjártó Péter elárult, már hogy a legfőbb katari, azeri közjogi méltósággal és több közép-ázsiai kollégájukkal a gázszállítások szerepelnek a napirenden.