Folytatódik az izraeli káosz: a legfelső bíróság arról dönt, engedi-e jogkörének csökkentését
Megkezdte az igazságszolgáltatás vitatott átalakítását az izraeli kormány, aminek útját állhatja a legfelső bíróság. A jogvita megosztja a társadalmat, de van lehetőség a kompromisszumra.
Megnyerte az első csatát Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő koalíciója a jogrendszer átszabásában, ami nemcsak a képviselőket és a jogászokat késztette késhegyre menő alkotmányos vitákra, hanem immár több mint fél éve az utcát is valóságos csatatérré változtatta. Mielőtt a 120 fős jeruzsálemi parlament, a kneszet tagjai a hétvégén nyári szünetre mentek, a kormánykoalíció mind a 64 képviselője megszavazta az első csomagot. Ez megszüntette az alkotmánybíróságként is működő legfelső bíróság felülvizsgálati hatáskörét, azaz
eltörölte az úgynevezett „túlzó észszerűtlenség” elvét.
Az ellenzék bojkottálta a szavazást, mert úgy véli, hogy a végrehajtó hatalom ezáltal korlátok nélkül kormányozhat.
A jogrendszer átalakításának terve január óta élesen megosztja az izraeli társadalmat, szembeállítva a legfelső bíróságot az emberi jogok védelmezőjének tartó liberális, világi és mérsékelten konzervatív tömegeket a jobboldali, ultraortodox és vallásos-nacionalista rétegekkel. A tüntetések hatására Netanjahu márciusban taktikusan felfüggesztette a reformot, és tárgyalások kezdődtek az ellenzékkel, hogy kompromisszumokat találjanak, de ez nem sikerült (az izraeli jogrendszer kialakulásáról, a legfelső bíróság korábbi történelmi jelentőségű döntéseiről részletesen a cikk végén olvashat).
Ronald S. Lauder: Izraelben nemzeti egységkormány kell, különben az ország a pusztulás szélére kerül
A Zsidó Világkongresszus vezetője véleménycikket írt a német Die Pressébe. Szerinte a nemzeti egység az egyetlen megoldás volna kiszabadítani Izraelt a fanatikusok fojtófogásából.