Különleges szerep jut a szíriai földrengéskárosultakon segítő magyar máltaiaknak

4 perc

2023.02.15. 13:35

Mérhetetlen az elárvultság és elárultság érzése az emberekben, Aleppó utcáin sétálva síró-zokogó embereket látni – mondta a HVG-nek Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálattól, amely a jelek szerint az egyetlen nyugati szervezet, amelynek sikerült bejutnia Szíriába.

A földrengések után Szíria még Törökországhoz is nehezen hasonlítható, mert a polgárháború 12 éve alatt oly mértékben sérültek meg az épületek a bombázásoktól, hogy amelyek még álltak, statikailag annyira meggyengültek, hogy a földmozgások miatt kártyavárként dőltek össze – mondta lapunknak Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi programjának vezetője a szíriai Aleppóból. Amit a háború nem pusztított el, azt a földrengés igen – tette hozzá.

Újszülöttet mentenek Szíriában a földrengés sújtotta területen
Twitter

A szervezet nem a kutató-kereső munkával foglalkozik, hanem az ahhoz kapcsolódó és azt kiegészítő egészségügyi szolgálatot működteti két nagyvárosban, Aleppóban és Latakiában – mindkettő a damaszkuszi kormány által ellenőrzött terület.

„Most három-három mobil orvosi rendelőnk van a két városban, mindkét helyen két kisebb és egy nagyobb. Ezek alapvető orvosi ellátást nyújtanak, a nagyobb, hétméteres konténerben pedig bizonyos szakorvosi ellátást is. Olyan technikai eszközeink is vannak, mint a röntgen- és ultrahangkészülék, ezek kincsek ebben a térségben – magyarázta. – A második naptól teljes készenlétben üzembe tudtunk állni, amivel a meglátásom és a helyi beszámolók szerint is az egyetlen nyugati szervezetként vagyunk jelen itt” – tette hozzá, jelezve, hogy orosz, indiai és iráni segítséget tapasztalt még. Ezt a munkát az teszi lehetővé – tájékoztatott a szakember –, hogy a szolgálat 2014–2015 óta jelen van az arab országban.

Solymári Dániel
Máltai Szeretetszolgálat

Szíriában – ahol a földrengés a Latakiától délre lévő Dzsablát és a még távolabbi Hama városát, valamint a kisebb-nagyobb településeket is érintette – további nehézség, hogy nincs üzemanyag. „Azt mi is marmonkannákban, palackokban szerezzük be útszéli árusoktól” – mondta Solymári Dániel. Hozzátette: a kevés megmaradt benzinkútnál napokat kell várni az üzemanyagra. Egy nap csak néhány órán át van áram, miközben hideg van, éjszaka Aleppóban mínusz 10 fokra süllyed a hőmérséklet.

A Szíriát sújtó embargó miatt nem tudnak belépni a nemzetközi csoportok, vízumot is borzasztóan nehéz kapni, holott Aleppó alig félórányira van a török határtól, amelyen át péntekig nem lehetett átkelni. Ráadásul az átkelőpontok jelentős részét különböző radikális csoportok, így az al-Káidához kötődő Dzsabhat an-Nuszra vagy az Iszlám Állam helyi szervezetei tartják ellenőrzésük alatt.

További határátkelőkön engedne be segélyeket a földrengés sújtotta Szíria

Az 1999-es, izmiti tragédia után földrengésadót is bevezettek az országban, nagyfokú épületmegerősítési programba kezdtek, az új házaknak pedig szigorú biztonsági előírásoknak kellett megfelelniük - legalábbis papíron. Gyakorlatban az egészet kisiklatta a korrupció és a haverok zsebének megtömése. A katasztrófavédelem pedig már képtelen gyorsan reagálni, ha megtörtént a baj, miután Recep Tayyip Erdogan bekötötte a saját hivatala alá.

Az An-Nuszra által irányított Idlíb tartományba borzasztóan nehéz, ha nem lehetetlen bejutni. Nemcsak itt, de délen, a jordániai határhoz közel, Dara területén is folyamatosan kiújulnak a harcok, az ország nyugati részéről nem is beszélve, tehát azt lehet mondani, hogy gócpontszerűen folyik a polgárháború – ecsetelte.

Aleppóban a megmaradt, romos épületekbe nem mernek visszamenni az emberek, sokan az utcán, parkokban élnek, alszanak. Megnyitották a temetőket, a mecseteket, a templomokat. Nem foglalkozik senki Szíriával, a tűzoltóság és a katasztrófavédelem dolgozik ugyan, de annyira gyenge a kapacitásuk, hogy képtelenek a mentést elvégezni. Mérhetetlen a kétségbeesés, az elárvultság és elárultság érzése az emberekben, a város utcáin sétálva síró-zokogó embereket látok – mondta Solymári Dániel.

  • Törökországi helyzetkép

Ebben a percben is csodának vagyunk szemtanúi, kollégáink a török szervek munkatársaival együtt egy élő személy kimentésén dolgoznak – nyilatkozta a HVG-nek török idő szerint péntek délután 6 órakor Szabó Márk koordinátor, a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatának tagja.

„Kutatókutyák jelezték az újabb túlélőt, utána kutatókamerával tudtunk a romok alá benézni, és így nagyjából megállapítottuk, hogy hová kell ásni” – tette hozzá. A vasárnap hazatért, 19 főből és 7 kutyából álló csapat Hatay tartomány központjában, Antakyában működött, összesen tíz élet megmentésében vett részt, ebből hetet önállóan oldott meg.