A Titanic roncsaitól a végtelen űrig: így épült új iparág a túl sok pénzből és a gyerekkori álmokból

11 perc

2023.06.22. 15:26

Évtizedek óta utaznak már önmagukat Cousteau vagy épp Kirk kapitánynak képzelő szupergazdagok a tenger fenekére és az űrbe, de mozgalmuk csak az elmúlt pár évben vált igazán látványossá. Eddig nem történt tragédia, a Titan merülőhajó esete az első, amely tényleg rávilágít ezeknek az úrihóbort-expedícióknak a valós veszélyeire. A luxus-extrémturizmus fellendülése azonban csak most kezdődik igazán – két éven belül már szállodát is nyitnának az űrben.

Hétfő óta a Titan-mentőakció tartja lázban a világot. Ekkor derült ki, hogy a Titanic roncsaihoz az előző nap elindult merülőhajó útja megkezdése után egy óra negyvenöt perccel elveszítette a kapcsolatot a kiszolgáló hajójával. A búvárhajó eltűnt, fedélzetén öt emberrel.

Azonnal nemzetközi mentőakció indult felkutatására, repülőgépet, hajót, szonárbóját, és most már távirányítású vízalatti robotot is bevetnek. Induláskor 96 órára elegendő oxigén volt a járművön. Végül hosszas keresés után csütörtök este megtalálták a Titan roncsait, a jármű a nagy nyomástól összeroppanhatott. Az utasok meghaltak.

Turisták a tenger mélyén

Bár sokan minden bizonnyal a Titan tragédiájából értesültek róla először, a mélytengeri turizmus valójában évtizedek óta létező műfaj. Fizetős vendégek ezreit vitték már a tenger mélyére tengeralattjárókkal, merülőhajókkal, de olyan extrémen egyik szolgáltató se működik, mint az OceanGate - legalábbis ezt nyilatkozta a minap az amerikai közmédiának Jon Council merülőhajó-szakértő. Council azt mondta, a mélytengeri turistákat a legtöbb esetben legfeljebb 500 méteres mélységbe viszik le – az OceanGate társaság és egy személyben a Titan vezetője, Stockton Rush majdnem 4 kilométer mélyre kormányozta saját merülőjét a Titanic roncsaihoz.