Nemzetközi lapszemle: A világ hiába vár a nagy ukrán ellenoffenzívára, Kijev másban gondolkodik

7 perc

2023.06.19. 08:00

Ukrajna szakaszokra bontja a támadást. Oroszországot Kína külön bejáratú kirendeltségévé tette Putyin. A németek saját sikereik áldozatai. Mi a populista sarlatánok, Trump, Johnson és Berlusconi igazi bűne? Hillary Clinton szerint Magyarországon tanulmányozható a populizmus iskolapéldája. Válogatás a világsajtó írásaiból.

Financial Times: Hillary Clinton Orbán Viktorról és a magyar populizmusról

A volt amerikai külügyminiszter a Financial Times gazdasági fő elemzőjével folytatott podcast beszélgetésben arról beszélt, hogy Magyarország a populizmus iskolapéldája, amit egyrészt bizonyít az Orbán Viktor által használt nyelvezet, másrészt pedig az, hogy a rendszer egyfajta, régi vágású fasizmus, amely megtisztítja a társadalmat az „egészségtelen elemektől”. Az irányzat sehol másutt nem jelentkezik ennyire egyértelműen. Elutasítja a sokszínűséget, a multikultit, a globalizációt.

Az etnikai tisztaság hívei úgy gondolják, hogy szinte isten adta joguk meghatározni, milyen legyen a társadalom, miként viselkedjenek az emberek. Azt hirdetik, hogy a nemzet fehér és keresztény. Azt akarják, hogy a sajtó csakis jó híreket közöljön, mert ők a kiválasztottak.

Hozzátette, hogy az ilyen erők támadást intéznek a tények és a bizonyítékok ellen, mert a tekintélyelvű populisták mindenáron a saját nézeteiket kívánják keresztülnyomni. Céljuk az igazság utáni társadalom, ahol ők szabhatják meg az igazságot. Alternatív valóságot óhajtanak teremteni.

Mindent ellenőriznek, ám ennek tekintélyelvűség a vége. A közösségi média nagyban a kezükre játszik, segíti az embergyűlöletet, a rasszizmust és a melegellenességet. De egyre rosszabb lesz, mert csak most kezdődik a deepfake, a meghamisított valóság kora. A mesterséges intelligencia a szádba adja a szavakat és úgy néz ki, mintha te mondanád.

Közben Orbán, akit Soros Oxfordba küldött tanulni, még tovább megy az antiszemita uszításban és a migránsellenes politikában. Viszont ha Trump újra hatalomra kerülne, az a demokrácia halálával volna egyenlő Amerikában. Mindenkin bosszút állna, akiről úgy véli, hogy keresztezte az útját. Ez is hihetetlenül veszélyes, mint ahogy az is, hogy kész gerjeszteni az erőszakot, és nem fogadja el a felelősséget, amiért elvesztette a választást.

Clinton azonban derűlátó, mert úgy gondolja, hogy a zászló az amerikai elnöknek, Joe Bidennek áll a visszavágón.