Budapesti fura szerzetek: Apraxin Júlia, az orosz grófnő, akiből magyar színész lett

13 perc

2023.06.16. 17:30

Regényeket írt, irodalmi szalonja volt, lapot alapított, feleségül ment egy Batthyány grófhoz, ám amikor úgy döntött, hogy a Budai Népszínház dívája lesz, az arisztokrácia kitaszította soraiból.

Apraxin Júlia grófnőt talán helyénvalóbb volna európai fura szerzetnek nevezni, mint budapestinek, hiszen azon három év alatt, amíg ő itt élt, a várost még nem is így hívták, és utána már Franciaországban kereste a szerencséjét, majd Spanyolországban telepedett le. Mégis, a budai magyar nyelvű sajtót és részben a budai magyar nyelvű színjátszást is ő teremtette meg, ezért talán megengedhetünk neki némi budapestiséget, annak ellenére, hogy életének csak egy igen kis részét töltötte ebben a városban.

Budapesti fura szerzetek

A hvg360 sorozatában olyan embereket kerestünk, akik valamilyen módon kilógtak a maguk korszakának normái közül. Korhelyek, krakélerek, hazárdőrök, csodabogarak, lesz köztük nagyszívű svindler, gépészmérnökből lett slágergyáros, rabszolgából lett honvéd, a magyar kaméliás hölgy, a fogház kulcsát részegen elhagyó államfogoly, de bizonyos szempontból köztük a helye Deák Ferencnek is, aki egészen egyedi módon fektette be az örökségét. Az eddig megjelent cikkeket ide kattintva olvashatja el.

Apraxin Júlia, vagyis pontosabban Julia Alexandrovna Apraxina 1830 októberében született Bécsben, egy ottani orosz diplomata, gróf Alexandr Petrovics Apraxin ezredes és Jelena Nyikolajevna Bezobrazova gyermekeként. Még egészen kicsi volt, amikor a szülei elváltak, apját, Apraxin ezredest az orosz források brutális dúvadként írják le, aki a birtokán élő nőket a szó minden értelmében a tulajdonaként kezelte, így gyakran ragadott el házas asszonyokat is férjüktől, hajadon lányokat is a szüleiktől. Emellett a Bécsben őt szolgáló francia személyzettől sem sajnálta a botot, ha neki nem tetsző dolgot cselekedtek. Apraxin grófot végül ezért éri idő előtt a halál is, a saját jobbágyai gyújtják rá a házát, de ekkorra már nem része sem gyermekei, sem volt felesége életének.

A gyermek Apraxin Júlia Ferdinand Georg Waldmüller festményén
Wikipedia

A frissen elvált Jelena asszony ugyanis egy kedves, közeli ismerősével köti össze az életét, gróf cseklészi Esterházy Józseffel, akivel csakhamar Bécsből a Pozsony melletti családi birtokra is költöznek, természetesen a kis Júliát is viszik magukkal. Vannak akik azzal magyarázzák a későbbi színésznőben megfigyelhető lángoló hazaszeretetet, hogy a valódi édesapja nem is Apraxin ezredes, hanem Esterházy gróf volt, ugyanakkor erre semmiféle bizonyítékunk nincsen. Ami pedig a lángoló hazafiságot illeti, annak csíráit valószínűleg nem nevelőapja plántálta belé, hiszen fennmaradt levelezésükben a korabeli arisztokrácia szokásainak megfelelően a franciát használják, Júliának valójában ez tekinthető az anyanyelvének, olyannyira ezt használja, illetve a németet, hogy arra sincs bizonyítékunk, hogy egyáltalán tudott-e oroszul.