Nem lesz tömeges elbocsátás, ígérte a kormány, aztán egyetlen intézményből 661 dolgozót rúgtak ki
Sok száz embert rúg ki egyik napról a másikra a kormány, de még így sem látszik, hogy ez elég fedezetet teremtene a maradók béremelésére. Lassan már a versenyszféra is biztosabb jövőt kínál, mint a közszolgálat.
„A kormány saját magán spórol” – számtalanszor hangzott el e kijelentés a Fidesz vezető politikusai szájából, de persze sosem arról van szó, hogy a vezető politikusok, miniszterek, államtitkárok fizetése vagy létszáma csökkenne.
2010-hez képest például megduplázódott, kétszáznál is többre nőtt az államtitkárok és helyettes államtitkárok száma, s azóta, hogy Orbán Viktor diszkrecionális hatáskörébe került a miniszterek, az államtitkárok, a kormánybiztosok, a miniszterelnöki megbízottak illetményének megállapítása, e körben csak az elmúlt két évben 30–50 százalékos emelés történt. Magának Orbánnak pedig az átlagbér ötszöröséről közel tízszeresére nőtt a miniszterelnöki fizetése azt követően, hogy az Országgyűlés tavaly – sürgős eljárásban – megszavazta az emelését. (A havi 3,5 milliós miniszterelnöki fizetést pedig még megfejeli Orbán 1,3 millió forintos képviselői illetménye.)
Marabu Féknyúz: A miniszterelnök fizetése
A világ ugyanaz, csak kicsit másként szemléljük: mi, akik olvasunk és írunk, illetve a karikaturista, aki észrevesz és megmutat. A hvg.hu Marabut kérte fel, hogy figyeljen, lásson, értelmezzen.
A kormány most épp megint „magán spórol”: a központi költségvetéshez tartozó intézmények, szervek álláshelyeinek leépítésével teremtene mozgásteret a dolgozók béremeléséhez.
Az első nyilatkozatok még arról szóltak, hogy csak betöltetlen, üres álláshelyeket szüntetnek meg, így szabadítva fel az emelésekhez szükséges bérkeretet. Utóbb kiderült, hogy lesznek azért áldozatai a leépítésnek.