Áttörés előtt áll a geotermikus energia, piaca 10 év alatt meg is duplázódhat

4 perc

2023.06.04. 10:30

A geotermikus energia hasznosításába nagy olajmultik is beszállnak. Egyre gyakrabban áramot termelnek a föld hőjéből.

A geotermikus energiát két hátrány sújtja: egyrészt a kutatófúrások sikertelenségének kockázata, másrészt a viszonylag alacsony, 6-8 százalékos profitráta. Ezzel együtt az utóbbi másfél évben több geotermikus startup alakult, mint az azt megelőző évtizedben együttvéve. A befektetők között pedig szép számmal akadnak nagy olajipari vállalatok, például a brit Shell és BP, az amerikai Continental Resources, Chesapeake Energy és Murphy Oil.

Az ugyancsak amerikai Chevron 2017-ben kiszállt a geotermikus üzletből, aztán visszatért. Geotermikus kutatásokkal az olajszolgáltató vállalatok is évtizedek óta foglalkoznak, így az amerikai Halliburton és Baker Hughes, valamint a francia SLB, amely 2022-ig Schlumberger néven volt ismert.

A geotermikus energia előnyei közé tartozik, hogy tiszta és zöld, a nap 24 órájában rendelkezésre áll, és nem függ az időjárástól. A hőerőmű pedig kisebb területet igényel a felszínen, mint egy hasonló kapacitású napelemtelep vagy szélerőműpark. Ennek ellenére míg a szénhidrogéniparban világszerte 60-70 ezer fúrást végeznek évente, addig tavaly mindössze 800 történt kifejezetten geotermikus céllal – mutatott rá a Rystad Energy norvég kutatócég.

Szanyi János hidrogeológus-mérnök: Vadnyugati állapotok a termálkutak frontján

Március elsejével lépett hatályba a módosított bányatörvény, de már az első néhány hétben kiderült, hogy egyszerűsítés helyett káoszt okoznak a geotermikus kutatásokat érintő passzusok. Pedig a szakmai szervezetek előre jelezték, hogy felfordulás lesz, írja hidrogeológus-mérnök, címzetes egyetemi docens szerzőnk. Vélemény.