Van még értelme fényképezőt vennie egy átlagembernek? Kinek mire elég a kamerás mobil, kinek mire nem?

5 perc

2023.05.29. 12:30

Mi mindenre elég a csúcstelefonokba zsúfolt több száz megapixel, megannyi kamera és mesterséges intelligencia, és mikor lehet szükség egy úgymond régivágású fényképezőgépre?

A világ első igazi kamerás mobilját 2000-ben a Sharp dobta piacra Japánban, és akkor vélhetően még kevesen gondolták, hogy ettől a 0,11 megapixeles felbontású úttörő modelltől egyszer majd eljutunk napjaink 200 megapixeles és sok-sok optikás telefonjaiig.

A szikra minden esetre gyorsan belobbant, Japánban 2002-re már minden második telefonban ott rejtőzött egy apró kamera és 2003-ban már több kamerás mobilt adtak el, mint digitális fényképezőgépet. Utóbbiak közül a legkisebb és legolcsóbb kompakt modelleket gyorsan halálsorra küldték az immár nemcsak telefonálásra, zenelejátszásra és netezésre, hanem többek közt fotózásra és videózásra is alkalmas mobilok, melyek a komplett fényképezőgép-piacot átalakították.

Bár jól hangzik, hogy 2022-ben 5,9 millió MILC és DSLR (tükör nélküli és tükrös cserélhető objektíves) fotómasinát adtak el az előző években feljegyzett 5,3 milliós mennyiségekhez képest, 2018-ban még közel 11 millió, 2012-ben pedig több mint 20 millió ilyen készülék talált gazdára.

Tény, hogy mindent letarolnak a kamerás mobilok, de vajon meddig tart még az előremenetelésük, és egyáltalán szükség van-e még hagyományos fényképezőgépekre?