Orsós Zsuzsanna biológus, rákkutató, cigány aktivista: Sok mélyszegénységben élő gyerek már nem is vágyik jobbra
Orsós Zsuzsanna egyetemi adjunktus egy németkéri beás cigány család hetedik, legkisebb gyerekeként született. Már első osztályos korában jutalomkönyvet kapott a bizonyítványa mellé. 2010 óta a PTE Orvosi Népegészségtani Intézetében tanít betegségmegelőzést és epidemiológiát. A hátrányos helyzetű gyerekek oktatásáért dolgozó Bogdán János Alapítvány elnöke. 2020-ban Magyar Arany Érdemkeresztet kapott, a példaképek között említik az Egy sor cigány – Huszonnégy mai magyar és az 50 elszánt magyar nő című könyvekben. Mi a siker Orsós Zsuzsanna szerint? Interjú.
HVG: Jó tanuló volt, de, mint mondta, az általános iskolai osztályfőnöke mégsem javasolta gimnáziumba, inkább fodrásztanulónak küldte volna. Miért?
Orsós Zsuzsanna: Azt gondolhatta, hogy okos, aranyos ez a lány, de inkább ne menjen gimnáziumba, nem biztos, hogy el tudná végezni. Inkább menjen tutira, legyen biztos szakmája. De lehetett ebben valami rejtett rosszindulat, rejtett rasszizmus is, annak ellenére, hogy soha nem szidott engem.
Sosem volt nagy önbizalmam, de igazságtalannak éreztem, hogy szakmunkásképzőbe járjak, amikor a többi jó tanuló mind gimnáziumba ment.
HVG: Végül nem is lett fodrásztanuló, szakközépiskolába ment.