A tagállamok ellazsálták az azbesztmentesítést, Brüsszel új csatát indít a rákkeltő anyagok eltávolításáért
Az Európai Unió próbálja nem tétlenül nézni, milyen sokan élnek és dolgoznak még olyan környezetben, ahol ki vannak téve az azbeszt egészségre káros hatásainak. Magyarországon ma is csaknem 2 millió négyzetméternyi épület érintett.
Háromezer európai bizottsági alkalmazottat evakuáltak 1991-ben az irodájából, miután az EU és Brüsszel egyik ikonikus, az Európai Bizottság által használt épületének falaiból és a mennyezetből elkezdett szállni az azbesztpor (magnézium-szilikát), beterítve az irodák légterét. Aztán a több mint tíz éven át tartó felújítás során 1400 tonna azbesztet távolítottak el az X alakú Berlaymont irodaházból. Az uniós végrehajtó testület főépületének veszélytelenné alakítása azonban csak a nyitánya volt az EU azbesztmentesítési törekvéseinek.
Az AP hírügynökség archív összeállítása 1995-ből, amikor megkezdődött a Berlaymont azbesztmentesítése:
A múlt század végéig széles körben építőanyagként használt azbesztről évtizedek óta ismert, hogy rákkeltő, valamint egyéb módon is károsítja a szervezetet, megnöveli a tüdőrák, a mesothelioma és az azbesztózis kockázatait. Az Európai Unió 2005 óta tiltja az azbeszttartalmú építőanyagok – mint például a palatető – gyártását és értékesítését.