Kik a „digitális ikrek", mit csinálnak, és mi közük a mesterséges intelligenciához?
A mesterséges intelligencia látványosan gyorsítja az ipari termelés digitalizációját és automatizálását. A gyorsan fejlődő technológia a gyártás más területein is terjed.
Egyre közelebb kerül az a nap, amikor egy modern gyárban már csak egy alkalmazott lesz: az az őr, akinek a kutyája elzavarja a termelést csak megzavaró embereket. Talán kissé túlzónak tűnhet a megállapítás, de gőzerővel zajlik a koronavírus-járvány által is felgyorsított automatizálás. Amit az is mutat, hogy világszerte mintegy 3,6 millió ipari robot működik már, és a növekedés – néhány kivételes esztendőtől eltekintve – töretlen. Tavaly például 680 ezer új „gépmunkás” lépett szolgálatba, bő harminc százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A folyamatosan egyre okosabbá váló mesterséges intelligencia (MI) nem csak az automatizálás terén forradalmasítja az ipart. A hatékonyság ugyanis más eszközökkel, például a gyártási folyamatok állandó monitorozásával, a kevésbé hatékony gyártási eljárások kiszűrésével is növelhető. A piaci verseny egyre élesebb, ilyen környezetben pedig a nem elég hatékony termelők biztos vereségre vannak ítélve. Az okosérzékelőkkel folytatott állandó elemzés során a gépi tanulás módszereit alkalmazó mesterséges intelligencia megtalálja a termelést lassító rejtett hibákat. Ezt követően az MI automatikusan tájékoztatja a menedzsmentet a feltárt problémákról, és tanácsokat is adhat azok megoldására.
Hogyan használjam a mesterséges intelligenciát a vállalkozásomban? - Mérlegen #2
Folytatódik a Mérlegen, a hvg.hu üzleti podcastja! A legfrissebb epizódban összefoglaltuk az elmúlt hetek híreit a vállalkozások világából, az adás második felében pedig Szertics Gergely mesterségesintelligencia-szakértőt kérdeztük arról, hogyan segíti és segítheti az MI a kkv-kat, és hol érdemes elkezdeni az új technológiák alkalmazását.