Vesztergom Dóra: A meddőségi intézetek központosításával az állam hatalmas felelősséget is magára vett

12 perc

2023.05.09. 04:30

Gyökeres változásokat javasol a meddőségi ellátásban a tavaly létrejött Humánreprodukciós Igazgatóság. Vezetője, Vesztergom Dóra a hvg360-nak adott interjújában elmondta: a kormánynak elküldött javaslataik között szerepel a petesejt-donáció és az embriók genetikai vizsgálatának rendezése is. Az ingyenességhez és a 45 éves korhatárhoz viszont nem nyúlnak. Az egyház számára problémás bioetikai kérdéseket azonban az államnak kell rendeznie.

Hvg360: A magyarországi meddőségi ellátásban 2019 óta nagy változások történnek. Az állam nemcsak ingyenessé tette a kezeléseket, hanem először hat, addig magánkézben lévő centrumot vásárolt meg, majd a megmaradt magánklinikák sem maradhattak. A kormány a döntést finanszírozási visszaélésekkel magyarázta, ezt megalapozottnak tartja?

Vesztergom Dóra: A Humánreprodukciós Igazgatóság, amelynek vezetője vagyok, 2022. február 1-jén jött létre. A mi szerepünk az, hogy felmérjük a rendelkezésre álló reprodukciós ellátórendszert és kidolgozzunk koncepciókat, hogy az hatékonyabb, eredményesebb és hozzáférhetőbb legyen. A döntések vitatása nem a mi feladatunk.

Vesztergom Dóra, a Humánreprodukciós Igazgatóság vezetője
Veres Viktor

Hvg360: Hosszú évekig dolgozott az állami meddőségi ellátásban, ha innen nézzük, hogyan látja a kérdést?

V.D.: A centralizáció lehetőséget adhat arra, hogy gyorsan, nagyobb változást érjünk el, és olyan bioetikai kérdéseket is rendezzünk, amikhez sokan félve nyúlnak hozzá. Az állam ezzel hatalmas felelősséget is magára vett, hiszen most egy személyben felel azért, hogy milyen ellátás lesz elérhető Magyarországon.

Hvg360: Rendezésre váró bioetikai kérdéseket említett, pontosan mire gondolt?