Korlátozott sikert ért el Brüsszelben a nagy népi összefogás a méhekért
Bár léteznek uniós javaslatok a növényvédőszerek arányának csökkentésére, hosszabb távon végleges kivonására, a tagállamok nem sietnek a döntéssel. Több mint egymillió EU-s polgár igyekezett felgyorsítani a folyamatot, egyelőre sikertelenül. A téma azonban fontos helyet kapott az európai mezőgazdaságról szóló vitákban.
Európai Polgári Kezdeményezésnek hívják azt a jogintézményt, amelynek révén a polgárok is beleszólhatnak az uniós jogalkotási folyamatokba. Ehhez egymillió aláírást kell összegyűjteniük egy meghatározott cél elérése érdekében. Minden tagállamban a lakosság bizonyos százalékában meghatározzák a minimumküszöböt, és legalább hét tagállamban át kell lépnie az összegyűjtött szignóknak ezt az értéket ahhoz, hogy érvényes legyen a kezdeményezés. Ez ritkán teljesül, de pár hónappal ezelőtt egy újabb javaslat mögött összegyűlt a kellő számú támogatás.
A „Mentsük meg a méheket és a gazdasági termelőket” elnevezésű európai polgári kezdeményezés három célkitűzés fogalmazott meg és a következőkre szólította fel az Európai Bizottságot:
- • a szintetikus növényvédő szerek fokozatos kivonása 2035-ig,
- • a biológiai sokféleség helyreállítása a mezőgazdaságban, valamint
- • a mezőgazdasági termelők támogatása a fenntartható mezőgazdaságra való átállásban.
A konkrét elvárásokkal kapcsolatban azt szeretnék elérni, hogy a legveszélyesebb növényvédőszerek, azaz peszticidek használatát 80 százalékkal csökkentsék 2030-ig, mielőtt teljesen beszüntetik ezeket 2035-re.
1 054 973 igazolt aláíró támogatta a méhek és a gazdák védelmét, Magyarországon is átlépte az említett küszöböt az egyetértők száma, ez több mint 20 ezer aláírást jelent.