„Aki akar és tud, most vásároljon” – őszre az infláció és a forint miatt újra fejre állhat az autópiac
Tavaly nagyot nőtt az új autók ára Magyarországon, most fél évig stagnálás várható, azt pedig még nem látni, ősszel mi lesz. A hiányjelenségek megszűntek, és a vonzó finanszírozási konstrukciók is.
Az utóbbi fél évben olyan volt az új autók piaca, mint a szeszélyes áprilisi időjárás: havazásra napsütés, majd dörgés, villámlás következett
– mondja a HVG-nek Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke. Tavaly szeptemberben még dübörgött ugyanis a forgalom, októberben már látszott a lassulás, novemberben megállt az élet, pedig előtte sokan, szinte bármi áron, autót akartak venni. A kereslet befagyása mögött a bizonytalan gazdasági környezet állt, a gyorsuló infláció, a lakossági és vállalati energiaköltségek emelkedése, az akkor meglehetősen általános félelem a téli energiaellátással kapcsolatban.
Ebben a helyzetben a potenciális autóvásárlók – magánszemélyek és vállalkozások egyaránt – tudatosan viselkedtek a nem létfontosságú autóvásárlások elhalasztásával. Decemberben aztán „kisütött a nap”, szó szerint és átvitt értelemben is, a téli apokalipszis elmaradt, az autószalonokban pedig újra megjelentek a vevők. Aztán idén január–februárban ismét nagyon alacsony volt a kereslet, ez a statisztikákban csak a korábban eladott gépjárművek forgalombahelyezési eljárásainak áthúzódó hatása miatt nem látszik. Márciusban pedig a forgalom már ismét felfutott.
A keresletet erősen visszafogták a magas banki kamatok: tavaly őszre 17-18 százalékosra emelkedett a gépjárműhitelek teljeshiteldíj-mutatója, a thm. Ezt a szakmának, az importőröknek és a finanszírozóknak mostanra sikerült letornázniuk – gyártói támogatás bevonásával – 10 százalék körülire, sőt kevesebbre is. Ami még mindig messze van ugyan az előző években látott 0–3 százalékos thm-től, de „20 százalék fölötti infláció mellett nem is olyan rossz” – fogalmazott Gablini. A márciusi visszapattanás annak is köszönhető, hogy mind a cégek, mind a magánszemélyek számára kedvezőnek tekinthető finanszírozási megoldásokat kínálnak a kereskedők, így a szerződéskötések ismét beindultak.
Abszurd piaci beavatkozással bünteti a kormány Matolcsyt és a magánbefektetőket
Fenntartja a magas alapkamatot a monetáris tanács, a gazdaságfejlesztési tárca azonban ott lazít a szigoron, ahol csak tud. A jegybank elnöke továbbra is hevesen bírálja a kormányt, a kamatról döntő testület viszont két olyan tagot kap, akik hangsúlyozták, hogy Matolcsy György nem a főnökük.