Hatalmas árleszállításba kezdtek a boltok, de az árstopok megszüntetésével még jobban járnánk

7 perc

2023.03.17. 10:05

Egyes élelmiszerek, például a vaj és a sajt ára már csökken a nagy boltláncoknál. Emögött az alapanyagárak csökkenése és a boltok közti árverseny áll. Ha minden jól megy, az élelmiszeripart nem érik újabb sokkok, legalább megállhat az áremelkedés. Az árstopok a boltoknak veszteségeket okoznak, ezért azok kevésbé képesek más termékek árait csökkenteni.

Meglehetősen agresszív élelmiszerakciózásba kezdett több nagy boltlánc az elmúlt napokban, hetekben. Kiemelhető a vaj, amelynek ára több kereskedőnél jelentősen és tartósan csökkent, de egyéb árcsökkentésekre is bőven akad példa. Szemre elsősorban a tejtermékek, pékáruk, tésztafélék körében.

Az élelmiszer-infláció lassul

A nagy kérdés, hogy ezek az árcsökkentések pusztán az egyre vékonyabb pénztárcájú vásárlók megszerzéséért bevetett pr-fogások, vagy pedig a fogyasztói árak általános, jelentős, érezhető mérséklődése zajlik? És ha utóbbi, akkor az élelmiszerárak tartós csökkenésének elejét látjuk-e?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb árstatisztikái februáriak, ezekből azt lehet kiolvasni, hogy néhány egyedi termék (például vaj, trappista sajt) esetében valóban történt némi általános árcsökkenés. Összességében (átlagban) azért szó sincs arról, hogy az élelmiszerárak csökkennének. Februárban az éves alapú élelmiszer-infláció 45,8 százalékos volt, januárhoz képest az élelmiszerárak a teljes termékkört tekintve 1,6 százalékkal nőttek. Ezek azért alacsonyabb értékek, mint a megelőző hónapokban, vagyis az élelmiszer-infláció lassul, de az árak még mindig emelkednek.

Egyébként még az akciók által érintett termékkörökben is áremelkedést regisztrált a KSH, a „kenyér és cereáliák” alcsoportban januárhoz képest 0,9 százalékos volt az áremelkedési ütem, a „tej, sajt, tojás” alcsoportban 0,4 százalékos. Ezek persze sokkal, de sokkal barátságosabb értékek, mint amilyeneket 2022 nyarán, kora őszén lehetett látni, amikor előfordult, hogy a „kenyér és cereáliák” termékkör áremelkedése a 10 százalékot is meghaladta. Havi alapon.

Ha ez a trend folytatódik a következő hónapokban, akkor arra lehet számítani, hogy egyes termékek ára csökken, sőt akár egyes termékcsoportok átlagára is csökkenhet. Összességében az élelmiszer-infláció pedig lassul: vagyis egy átlagos nagybevásárlás olcsóbb ugyan nem lesz, de legalább nem lesz olyan sokkal drágább.