A migráció is az oroszpárti Orbán mellé tereli az osztrák kancellárt
Az osztrák–szerb–magyar migrációs együttműködés több sebből vérzik, és Magyarország sokkal inkább a probléma, mint a megoldás része. Ezt Bécsben is tudják, Karl Nehammer osztrák kormányfő mégis fenntartja az együttműködést a politikai karanténban lévő Orbán Viktorral. Korrupcióban, politikai kommunikációban és az Oroszországhoz való viszonyban is jobban hasonlítanak ránk az osztrákok, mint azt sokan gondolnák.
2022. november 16-án migrációt csúcs volt Belgrádban a szerb elnök, az osztrák kancellár és a magyar miniszterelnök részvételével, de Karl Nehammerhoz képest Orbán Viktor sokkal otthonosabban mozog Belgrádban. Napra pontosan a találkozó előtt két hónappal vette ott át a Szerb Köztársaság Érdemrendjét, amelyet korábban megkapott Vlagyimir Putyin orosz elnök, Hszi Csin-ping kínai elnök, Nurszultan Nazarbajev volt kazah elnök, Kirill moszkvai pátriárka, valamint Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina háromtagú államelnökségének szerb tagja is.
A találkozó utáni sajtótájékoztatón a magyar miniszterelnök szerb–magyar sorsközösségről beszélt, elmondta, hogy a migrációt nem menedzselni, hanem megállítani kell, kiállt Szerbia EU-tagsága mellett, és bejelentett egy közös határvédelmi erőt, amit Magyarország Szerbiával és Ausztriával együtt hoz majd létre. Hangsúlyozta: hosszú távú együttműködésre és tartós struktúrákra kell törekedni. Az, hogy ez pontosan mit is jelent a gyakorlatban, továbbra sem világos.
Az osztrák–magyar–szerb hármas, de különösen az osztrák–magyar együttműködés sokakat meglepett, Budapesten az utóbbi időben jellemzően közép-ázsiai féldiktatúrák vezetői adják egymásnak a kilincset, és Ausztria, bár az utóbbi 4-5 évben az egymást követő korrupciós botrányok és a szélsőjobb felemelkedése nem tett jót az ország nemzetközi megítélésének, mégiscsak a Nyugathoz tartozik, és még csak a Türk Tanácsnak sem tagja.
Miért történhetett mégis, hogy Nehammer osztrák kancellár hajlandó volt a – legalábbis az EU-n belül – politikai karanténban lévő Orbán Viktor felé tenni egy lépést? És miért nem szól semmit, amikor egyre nyilvánvalóbb, hogy migráció ügyében Magyarország kevésbé a megoldás, mint inkább a probléma része?