„Most még fenntartják a működés látszatát, de ez az ügyeleti rendszer szét fog esni"

10 perc

2023.03.01. 04:30

Miközben a kormány a Magyar Orvosi Kamarával háborúzik, március elsejétől három megyében működik az új ügyeleti rendszer. Az átállás nem lesz könnyű, Győrben például keményen ellenállnak az orvosok. Hajdú-Biharban egy hónapja már az új rend szerint működnek. Mivel kifelé csak a sikereket kommunikálják, több orvossal is beszéltünk arról, hogyan működik a rendszer, és mit várnak a továbbiakban. Egyik forrásunk tudomása szerint Takács Péter államtitkár országjáró körútra indul, hogy a városi kórházak szerepéről egyeztessen. A konkrétumokat itt is mély hallgatás övezi.

Üzenetértékű, hogy a Magyar Orvosi Kamarát pont akkor szántották be, mikor két újabb megyében áll át az ügyeleti ellátás – mondta a hvg360-nak egy Hajdú-Bihar (vár)megyei háziorvos, aki a kormány lépését egyértelmű nyomásgyakorlásnak tartja. Más orvos is úgy látja,

„nagyon kellett a megfélemlítés, hogy tudjanak valami eredményt felmutatni."

A rendszer ugyanis nem indult simán, hiszen ahogy Hajdú-Biharban, úgy tudomásunk szerint a szerdától beálló Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben sem tolonganak aláírni a háziorvosok. Így ott is más orvosokkal, mentőtisztekkel kell kipótolni a hiányzó shifteket, de például Győrben szakképzéssel nem rendelkező rezidenseket is beosztanak.

A probléma nagyságát mutatja, hogy Hajdú-Biharban a februári induláskor egy-két településen szinte csak betöltetlen időpontok voltak, és hiába előírás, hogy a járási központokban háziorvos ügyeljen, volt, aki csak – kevesebb kompetenciával rendelkező – mentőtisztet talált az egyik helyszínen – mesélte egy helyi orvos. A háziorvosokat több körben győzködték arról, hogy írjanak alá, olyan hangnemben is, amit a résztvevők egy része cinikusnak, durvának érzett.

A győri kollegiális vezető „tájékoztatója" (egyes résztvevők érzése szerint valójában nyomásgyakorlása) miatt etikai eljárást is indított a MOK, amit a kormányzat később úgy forgatott ki, hogy a szerződéseket aláíró orvosok ellen lép fel a kamara.

A rendőrség is vizsgálja, hogy fenyegettek-e meg orvosokat az új ügyeleti rendszerrel kapcsolatban

Akcióba lendül a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája. „Túlléptek egy megengedett határt?" - ezzel a címmel jelent meg egy hír kedden reggel a -n. A rendőrség a hírben közölte a nyilvánossággal: már a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálja, hogy fenyegettek-e meg orvosokat az ügyeleti rendszer átalakításával kapcsolatban.

De mi is az új rendszer?

Azokban a megyékben, ahol megtörtént az átállás, az ügyeleti és sürgősségi betegellátást hétköznap délután 4-től, hétvégente és ünnepnapokon az Országos Mentőszolgálat koordinálja, a háziorvosok este 10-ig, hétvégén és ünnepnapokon 8–14 óra között ügyelnek, utána csak a mentőké a terep. Nagyon fontos változás, hogy az átálló megyékben a korábbinál kevesebb ügyeleti pont marad meg. Hajdú-Biharban például a 21–22 helyet redukálták le úgy, hogy 10 településre lehet menni ügyeleti időben, ebből 5 marad elérhető éjszakára is, sürgősségi ügyeletnek.

Győr-Moson-Sopron vármegyében 6 helyen marad esti és 4 helyen sürgősségi ügyelet, a jóval nagyobb Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében pedig 13 esti és 6 éjszakai ügyelet működik mától.

A cél persze az, hogy a beteg ne bemenjen, hanem felhívja a 1830-as központi számot (ami abban a megyében elérhető, ahol már az új rendszer működik), és a mentőszolgálat diszpécsere eldönti, hogy kiküld hozzá esetkocsit, mentőt, esetleg csak annyit javasol, hogy ha az állapota nem romlik, másnap rendelési időben keresse fel a háziorvosát. Az Országos Mentőszolgálat korábban a hvg360-nak azt írta, az ügyeleti betegellátás „sehol sem szűnik meg, tehát minden település minden lakosa igénybe veheti azt továbbra is, hiszen ha szükséges, házhoz mennek az ellátók." Fontos értéknek tartják azt is, hogy „nem jelentenek korlátot többé a települési, járási, megyei határok, mindig a legközelebbi segítség fog a beteghez indulni."

A tervek szerint az egész országban bevezetik ezt a rendszert, folyamatosan haladva. Utoljára Budapesten lesz változás, legkésőbb jövő tavasszal.

    Kifelé csak a siker látszik