Veszélyeztetett faj: az okostelefon

5 perc

2023.01.08. 06:15

A 3G lehetővé tette az igazán okos telefonok megszületését, a 4G és az 5G bevezetése gyorsította működésüket, a már fejlesztés alatt álló 6G-vel viszont értelmüket veszthetik a ma nélkülözhetetlennek tűnő készülékek.

Az eredetileg okostelefonok kiegészítőjéül szánt eszközöknél már tetten érhető az elszakadás – ágyaz meg kommentárjával Anisha Bhatia, a GlobalData elemzője a londoni tanácsadó cég elsőre talán kissé meredeknek tűnő előrejelzésének: a jelenlegi trendek alapján úgy tűnik, másfél évtizeden belül elhanyagolható tényezővé válnak az okostelefonok.

A mobilkiegészítők szabadságharcára példa, hogy egyre több okosóra képes teljeskörűen önálló működésre. A szegmens két legnagyobb gyártójánál, az Apple-nél és a Samsungnál már nem kérdés, hogy az új modellekből kiadjanak-e LTE-képes verziót is. Az ilyenek az eSIM-kártyájuk segítségével okostelefon közelsége nélkül is bárhol, bármikor rá tudnak csatlakozni a mobilhálózatokra, és a mobilinternet-igényes szolgáltatások mellett például telefonkészülék nélküli telefonálásra is használhatók. (És talán nincs már messze az sem, amikor az egyre elterjedtebb vezeték nélküli fülhallgatók is alkalmasak lesznek önálló hanghívások lebonyolítására.)

Ha akarja, már most kidobhatja a mobiljából a SIM-kártyát, de hamarosan kénytelen lesz

Az Apple mindent feltett egy lapra - aztán kidobta. Arról a műanyag lapkáról van szó, amely éveken át egyet jelentett a mobilhálózatokra kapcsolódás lehetőségével, és amelynek ideje most már tényleg leáldozni látszik. Várhatóan nem csupán az iPhone-okból, hanem a komplett iparágból kivész a SIM-kártya.

Az okosórák függetlenségét erősítik más fejlesztések is: egy 4G-s modelltől sem szokatlan az egy teljes napos üzemidő; a hangasszisztensek és a felhasználói felületek folyamatos optimalizálása pedig ahhoz járul hozzá, hogy szöveget bevinni és fogyasztani is évről évre kényelmesebb legyen rajtuk. De persze ezen a téren van még munkájuk a hardver- és – főleg – a szoftvermérnököknek.

Milyen órákat láttunk a sci-fi-filmekben? Mi valósult meg mára belőlük? Mi az, ami ezután jöhet?

Az okosórák már évtizedek óta részét képezik az emberi fantáziálgatásnak. Képregényekben, tévében, mozivásznon kerültek elő sorra olyan funkciók, melyek csak nemrég váltak elérhetővé a valóságban. De van még olyan dolog, mellyel adósak maradtak a mérnökök.