Hogy lehet egy gyereket felkészíteni a gimnáziumi felvételire? És a szüleit?

6 perc

2023.01.13. 09:30

Már csak néhány nap, és itt vannak a központi felvételi vizsgák. Cikkünkben az évről évre felmerülő legfontosabb kérdésekre keressük a válaszokat, és a jó gyakorlatokat.

Minden évben több tízezer diák írja meg a központi felvételi vizsgát. Nincs könnyű dolguk, a teszt ugyanis elsősorban nem a tárgyi tudásukat, hanem a képességeiket, készségeiket méri. Szaktanárok azt mondják, „célzott edzés” nélkül nehéz magas pontszámot szerezni. És kell még valami: meg kell küzdeni valahogy a stressz okozta nyomással is – a gyerekeknek és a szüleiknek is. De ezt is lehet gyakorolni. A cikk megjelenésétől számítva egy hét maradt még erre. Érdemes figyelni rá.

Nő az egyetemek mozgástere a felvételiztetésben - de biztos, hogy jó hír ez?

Üdvözlik az egyetemek a felsőoktatási felvételi rendszer átalakítását, mert így több beleszólásuk lesz a hallgatók kiválasztásába. A jövőben nem feltétlenül kell emelt szintű érettségi és nyelvvizsga a bekerüléshez, viszont egészen új dolgokat honorálhatnak az egyes intézmények.

Tibi az első félévben összesen 15 érdemjegyet szerzett matematikából. Az érdemjegyek közül négy darab hármas volt, a többi négyes vagy ötös. Tibi 15 érdemjegyének átlaga 4,2 lett. Hány ötöst kapott Tibi matematikából az első félévben? 2022 januárjában több mint 48 ezer nyolcadikosnak kellett megválaszolnia ezt a kérdést, ennyien írták meg a négy és öt évfolyamos középiskolák központi felvételijét.

Más feladatokkal, nyilván, de velük egyidőben vizsgáztak azok a negyedikesek és hatodikosok, akik a nyolc-, illetve hatosztályos gimnáziumokat vették célba. A feladatsor minden szinten azonos volt az összes jelentkezőnek, a szaktanárok és általában a kutatók pedig egyetértenek abban, hogy senkinek sem volt könnyű dolga. Évek statisztikái bizonyítják ugyanis, hogy a maximumhoz közeli pontszám ritka, így az említett nyolcadikosoknál még a vezető gimnáziumokban vizsgázók átlaga is 30–35 között mozog.

Az Óbudai Árpád Gimnáziumban írásbelizőknél tavaly magyarból például 33,6, matematikából 29,9 pont volt, az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban vizsgázók magyarból 34,5-ös, matematikából 29 pontos átlaggal zárták az írásbeli kört. Az országos eredmények ezeknél persze jóval gyengébbek: a nyolcadikosok tavaly a magyarteszten átlagosan 30, matematikából 22,7-et szereztek.

Félúton sincsenek a felnőttkor kezdete felé, de máris dönteniük kell a gyerekeknek

Akkor szerencsés a középiskola-választás, ha a gyerek olyan környezetben tanul majd, ahol az egyéni sajátosságai találkoznak az iskola követelményeivel - mondja a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Továbbtanulási és Pályaválasztási Tanácsadó Tagintézményének pszichológus igazgatója, Gebauer Ferenc, aki szerint csak évek múlva derül ki, hogy mennyire lesz eredményes az új szakképzési rendszer Ki az, akinek elitgimnáziumot érdemes választani és merre induljanak a nem túl jól tanulók?