A „családbarát kormány” hagyja elértéktelenedni a családtámogatásokat
A Fidesz nemhogy a családi pótlék, de immár a családi adókedvezmény elinflálódása ellen sem tesz semmit. A kormány előszeretettel vezet be új intézkedéseket, ám közben számtalan juttatás, alapérték aktualizálását elmulasztja.
Januártól jövedelemadó-mentességet kapnak a 30 év alatti anyák – mármint azok, akiknek 30 éves koruk előtt születik gyermekük. Kivéve, ha január előtt szültek, mert akkor már nem jár a kedvezmény. Hornung Ágnes családállamtitkár az Indexnek adott interjúban azzal indokolta az intézkedést, hogy „cél az, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen, ehhez támogatni kell a családokat abban, hogy minél korábbi életszakaszban érkezhessen az első gyermek”. A cél elérése érdekében a nők teljes diákhitel-tartozását is elengedik, feltéve, hogy a diplomaszerzés után két éven belül szülnek.
Az államtitkár azt is mondta, hogy
„a nemzeti kormány elsődleges célkitűzése épp az, hogy a családosokat olyan helyzetbe hozzuk, hogy a gyermekvállalás ne jelentsen extra anyagi terhet.
Miután a munkaalapú társadalomban hiszünk, a támogatások a munkajövedelmek irányából érkeznek a családok felé – a legjobb példa erre a családi adókedvezmény”.
A Fidesz családtámogatási rendszere legföljebb mérsékelten tekinthető sikeresnek – mármint a Fidesz saját mércéje szerint, a termékenységi arányszám ugyan nőtt az elmúlt években, ám a közelmúltban éppenséggel újra csökken. A vágyott – a népességszám szinten tartásához szükséges – 2,1-es reprodukciós ráta elérhetetlennek tűnik.