Szilveszteri kvíz: melyek a világ legnépszerűbb tömény italai?
A nyugati világban alig ismert kínai pajcsiu a világ legtöbbet fogyasztott tömény itala. Az élbolyban van a koreai szodzsu és az indiai whisky is. Már árban és minőségben is.
Tüzes víz desszertnek! Ez lehetne a mottója a Moutai kínai pajcsiumárka idei ötletének, hogy a szeszes italával ízesített fagylaltot dob piacra. Mégpedig egyelőre kizárólag a saját fagyizójában, amely a Moutai International Hotel lobbijában nyílt meg Kujcsou tartomány Cunyi városában. Itt található ugyanis a párlatot készítő Kweichow Moutai cégcsoport, a forgalom alapján a világ egyik legnagyobb szeszesital-gyártója.
A részben állami tulajdonban lévő tőzsdei vállalkozás a világ legértékesebb ilyen profilú – 330 milliárd dolláros kapitalizációjú – cége, öt évvel ezelőtt taszította le a trónról a londoni székhelyű Diageót.
A pajcsiu (angol átírásban: paichiu) Kína nemzeti itala, kétezer éves múltra tekint vissza, a lepárlás technológiája azonban a XVII. századtól fejlődött ki igazán. Globálisan a legtöbbet fogyasztott égetett szeszes ital, évente több mint 20 milliárd litert adnak el belőle – igaz, ennek 95 százalékát Kínában. Főként cirokból és rizsből készül, egy évig tartó alsó erjesztéssel. A szó szerint fehér szesz erőssége 30-tól 60 alkoholfokig terjed, rendkívül erős, gazdag aromájú, a szójaszószra emlékeztető, kissé pikáns ízű, gombás, karamellás vagy virágos jegyekkel.
Politikai találkozókon és állami fogadásokon is az asztalra kerül.